Fórum

ReactOS: Zabudnutý a open-source Windows, ktorý nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zabudnutý a open-source Windows, ktorý nevyrobil Microsoft
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  251 zobrazení
1
 0
Zaujímavosti

Predstavte si slobodné Windows. Bláznivá vízia? Vývojári ho pritom začali písať už pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Volajú sa ReactOS a spustíte na nich aj Total Commander.

Čo keby boli Windows open-source? Takéto nesporne diabolske myšlienky sa v počítačovej komunite čas od času skutočne objavia, pričom divoké špekulácie tu a tam podporí aj niektorý manažér z Microsoftu všeobecným prehlásením typu: "No, možné je čokoľvek."

Ostatne, to čo bolo ešte pred desiatimi rokmi úplne nemysliteľné, dáva čoraz väčší zmysel, redmondská softvérová korporácie totiž sama prevádza hromadu svojich kľúčových technológií pod slobodnou licenciu a časti kódu vystavuje na GitHub - napríklad Microsoft .NET - a už dávno sa zbavila nepriateľskej filozófie "Linux je rakovina."

Napriek tomu, hypotetická tlačová konferencia, na ktorej Satya Nadella nadšene oznámi: "Ahoj, komunita, zdrojové kódy Windows nájdete odteraz na GitHub pod slobodnou licenciou MIT," alebo napríklad: "Ahoj, vo Windows 11 sme nahradili naše hybridné jadro Linuxom," zostáva aj naďalej doménou science fiction a divokých večierkov s hromadou lysohlávok.

FreeWin95, teda pokus opísať 95ky

No dobre, Windows samotný teda zatiaľ free a open nie je, to ale neznamená, že by sa nemohla dať do kopy banda zdanlivo naivných vývojárov a napísať si vlastné slobodné "okná" svojpomocne. Jednoducho tak, že bez dostatočnej oficiálnej dokumentácie a mnohokrát drastickým reverzným inžinierstvom opíše celé systémové a aplikačné API, ktoré tento operačný systém používa, načo z toho upečie funkčný prototyp.

Windows 95 sa dočkali globálnej popularity. Komunita teda chcela napísať ich slobodnú a plne kompatibilnú alternatívu.

Stručne povedané, predstavte si, že si čínska fabrika zaobstará napríklad jednu škodovku, naženie na nočnú smenu 1 000 inžinierov s posuvnými meradlami, no a tí ju do rána dokonale rozoberú, naštudujú, skopírujú a vyrobia vlastný automobil 可惜 (škoda).

Niečo podobné si dala komunita za cieľ aj v polovici 90. rokov minulého storočia. Programátori Yannick Majoros, aka Meller Mutant, aka Melmut, spísal päťbodový dokument FreeWin95 project Information, v ktorom predostiera nápad vyvinúť operačný systém, ktorý by bol na tej najnižšej úrovni plne kompatibilný s vtedy ešte novotou voňajúcimi Windows 95.

ReactOS, teda pokus opísať Windows NT

Bohužiaľ, zostalo len u priania a akademických debatách, do písania niečoho skutočného sa ale nikto nepustil, a tak sa na sklonku roku 1997 chopil iniciatívy Jason Filbyo a vo februári 1998 sa konečne zrodil projekt ReactOS, ktorý už podľa svojho názvu reagoval na vtedajšie trhovú pozíciu Microsoftu, ktorý valcoval úplne všetky trhy.
ReactOS v plnej sile. Nechýba v ňom open-source alternatívy všetkých obvyklých predinštalovaných aplikácií z doby Windows 2000/2003.

Najnovšia verzia ReactOS 0.4.12 z minulej jesene, alebo nefalšovaný závan prelomu storočia priamo na vašom počítači.

Linux bol v tom čase stále maličký a okrajový, Apple bol na hrane bankrotu, Google bol ešte stále len študentský projekt dvoch doktorandov zo Stanfordskej univerzity, a tak sa zdalo, že Microsoftu už nič nebráni tomu, aby sa stal absolútnym počítačovým Hegemonom a monopolom.

Chcete si vyskúšať ReactOS napríklad vo VirtualBoxu? Prečítajte si stručný návod na wiki stránkach projektu.

Filby a ďalší tomu chceli vzdorovať netradičným spôsobom - jednoducho tak, že na hrane patentových a autorských práv celého Windowsu ho "napodobnia" pod slobodnou licenciou. Namiesto starnúcich Win95 si ako predlohu našťastie vybrali oveľa modernejšie jadro NT, na ktorom Microsoft stavia dodnes.

Slobodné Windows 2000/2003

Keby vtedy projekt ReactOS získal toľko potrebné investície, aby si mohol zaplatiť vývojárov na plný úväzok, kto vie, ako by to dnes vyzeralo, bohužiaľ sa tak ale nestalo, čiže ReactOS dodnes zostáva rýdzo experimentálnym operačným systémom, ktorý aj po 22 rokoch živorí vo fáze alfa verzie.

Výber jazyka inštalácie - čeština!

Okno inštalátora v českom jazyku.

Na stranu druhú, je obdivuhodné, čo jeho vývojári stvorili, hoci totiž operačnému systému stále chýba hromada komponentov, k dispozícii je dnes vo forme inštalačného aj Live CD na vyskúšanie.

Keď ho spustíte, ako by ste sa teleportoval o dobrých dvadsať rokov späť, na ploche sa totiž objaví desktop, ktorý jasne pripomína éru Windows 2000 / Windows Server 2003.