Fórum

Recenzia multimetra Mastech MS8268

alebo cenovo zaujímavý začiatočnícky multimeter
Recenzia multimetra Mastech MS8268
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  211 zobrazení
1
 0
Recenzie meracej techniky

Dnes vám prinášam recenziu multimetra Mastech MS8268. Hneď na začiatku vás musím upozorniť, že pri predajnej cene cca 26€ sa nejedná o žiaden High End , ale zas to nie je až také "orezávatko" a je pomerne dosť rozšíreným multimetrom na stoloch v našich dielňach a je užitočným pomocníkom v pomere cana / výkon. Je určený pre domácich majstrov respektíve použitie v domácnosti a celkovo príležitostné použitie. Pri tejto cene je to celkom solídny multimeter a s množstvom užitočných funkcií. Najlepšie na tom je, že sa ľahko používa, vyznačuje sa intuitívnym rozhraním a ukazovateľmi pripojeného vstupu, takže začiatočníci si nebudú pliesť vstupné konektory.

Spolu s meraním odporu, prúdu a napätia (štandard pri väčšine multimetrov) má MS8268 aj integrované meranie kapacity a frekvencie, spolu s meraním zisku tranzistora (h21), čo sa v tejto triede a pri tomto cenovom základe len tak nevidí. Vďaka tomu je ideálny pre tých, ktorí majú základy elektroniky a elektrotechniky. Okrem toho je tu aj funkcia podsvietenia displeja a funkcia uchovania údajov - HOLD. Prístroj je napájaný  batériami typu AAA.

 

Predstavenie

 

Kľúčové vlastnosti :

 • Má väčšinu rozsahov vrátane mA, µA, kapacity a frekvencie
 • Automatické / manuálne nastavenie rozsahu
 • Bzučiak kontinuity
 • Pamäť nameraných hodnôt - HOLD
 • Meranie zosilňovacieho činiteľa  tranzistora - cez externý adaptér
 • Test diód
 • Režim  REL
 • Automatické vypnutie
 • Podsvietený displej
 • Uvádzaná klasifikácia CATII (1000 V), CATIII (600 V)
 • Indikácia nesprávne pripojeného vstupu meracej sondy
 • Rozmery: 195 mm x 92 mm x 55 mm
 • Hmotnosť: 453 gramov
 

Obsah balenia

 

 • Multimeter
 • AAA batérie (x3)
 • Testovacie sondy
 • Externý adaptér pre meranie tranzistorov a diód
 • Manuál Mastech MS8268

 

Celkový dojem a hodnotenie

 

Uvedomte si, že aj keď výrobca udáva určité medzné napätia pre použitie  (do 600 V a 1 000 V), neodporúčam vám ako koľvek "laborovať" s týmto multimetrom na hraniciach týchto  napätí, pretože ochrana vstupu u tohto multimetra skutočne chýba. Tento prístroj je určený pre použitie v dielni, domácnosti alebo pri opravách automobilov a nemal by sa žiadnych okolností používať v odvetviach, v ktorých sú prítomné energetické trojfázové systémy.

 

Uvádzané maximá rozsahu sú jednosmerné napätie do 1000V, striedavé napätie do 750V, prúd do 10A, frekvencia do 200 kHz, kapacita do 200µF a odpor do 40MΩ. Kapacitný rozsah je trochu "úzky", ale pravdepodobne ho nebudete používať pre široký rozsah kapacít, nakoľko táto funkcia je braná iba ako dodatočná, teda nie primárna pre tento druh prístroja. Plusom vo výbave sú tiež rozsahy miliampérov a mikroampérov, spolu s testerom zosilnenia tranzistora.

Test tranzistorov a diód: MS8268 používa na meranie priložený adaptér, ktorý sa vkladá do konektora s nízkym prúdom a  konektorom COM s niekoľkými testovacími možnosťami. Majte však na pamäti, že možnosť merania tranzistora je kameňom úrazu medzi lacnejšími multimetrami.

 

Multifunkčný adaptér pre meranie zisku tranzistora, kontrolu diód a meranie kapacity.

 

Aby sa tento multimeter stal plnohodnotným multimetrom pre začiatočníka, obsahuje automatické nastavovanie rozsahu, čo znamená, že po navolení príslušného požadovaného druhu merania už nebudete musieť nič nastavovať. Tí, ktorí sú kompetentnejší, však môžu nastaviť aj manuálnu voľbu rozsahu, pri ktorej je meranie rýchlejšie. Prečo? Pretože u tohoto modelu je rozsahová automatika pomalšia.

Medzi užitočnú funciu určite patrí uchovávanie nameranej hodnoty - HOLD, pokiaľ si potrebujete napríklad robiť poznámky pri meraní.

Multimeter má zabudované zaujímavé a užívateľsky prívetivé funkcie ako sú automatické vypnutie, aby sa šetrila batéria, a svetelného / zvukového výstražného systému pre prípad, že si elektródy zapojíte do nesprávnych vstupov.

 

Špecifikácia a rozsahy

 

ROZSAH PRESNOSŤ
AC napätie 400mV / 750V ±(0.8%+3cts) @ 4-400V
DC napätie 400mV / 1000V ±(0.7%+2cts) @ 400mV-400V
AC prúd 400µA / 10A ±(3%+7cts) @ 10A
DC prúd 400µA / 10A ±(1.2%+3cts) @ 400µA-400mA
Odpor 400Ω / 40MΩ ±(1.2%+2cts) @ 400Ω-4MΩ
Frekvencia 10Hz to 200kHz ±(2%+5cts)
Kapacita 4nF / 200µF ±(3%+3cts) @ 40nF-200µF
Duty cycle 5% to 95% ±(2%+2cts)
Test diód 2.8V  
Test tranzistorov 0hFE až 1000hFE

 

Spracovanie

 

Z vonka je Mastech MS8268 celkovo slušný multimeter. Vyzerá  robustne a má celkom pekný displej. Na prvý pohľad vyzerá tak, akoby sa ani nejednalo o lacný multimeter. Bez problémov vydrží nárazy a aj kvapky vody, pretože je chránený v celku kvalitným pogumovaním. V zadnej časti multimetra je zabudovaná výklopná noha, ktorá bez problémov udrží multimeter na stole bez toho žeby sa samovoľne prevracal. Pod ňou sa nachádza samostatný priestor pre batérie.

Prepínač rozsahov je pekne včlenený, s presne vymedzenými polohami a dobrým kliknutím - poloha drží spoľahlivo na zvolenom mieste. Vnútro multimetra je dobre využité, spájkovanie je v poriadku, ale ako som spomenul vyššie chýba mu elektronická ochrana.

 

 

Displej a popis štítkov

 

Displej je veľmi dobrý vzhľadom na cenu. Je to 4 000 číslicová jednotka so vzorkou s obnovovacou frekvenciou 2,5 až 3-krát za sekundu. Displej má podsvietenie modrej a bielej farby.

Spolu so zobrazením všetkých funkcií a symbolov sa zobrazuje aj polarita a ikona varovania pred vybitím batérie.  Rovnako ako u iných multimetrov Mastech, má MS8268 čitateľné štítky okolo voliča rozsahov a nad vstupnými konektormi pre pripojenie meracích sond.

 

Celkový pohľad na všetky zobrazované segmenty.

 

Funkcie a vstupný terminál

Otočný prepínač rozsahov sa ľahko ovláda a má 11 pozícií vrátane centrálne umiestneného OFF pre vypnutie ultimetra. Jednou z vecí ktoré musím oceniť je fakt, že otočný prepínač rozsahov  má iba niekoľko zdieľaných pozícií.

Tlačidlá sú jasné,  RANGE, SELECT, REL, Hz /%, HOLD a LIGHT. Tlačidlo rozsahu sa zmení z AC na DC a prepína medzi diódou a spojitosťou.

 

Vstupný terminál

10A (ampéry - červené)
hFE / µA / mA (tranzistor, mikroampérový rozsah, miliampéry - červená)
COM (spoločný - čierne)
V / Ω / Hz atď. (Hlavný vodič - červený)

 

 

Štandardnou  funkciou tohto multimetra je systém varovania nesprávne zapojeného vstupu. Každý vstupný konektor má svoje vlastné LED podsvietenie. Pokiaľ je kontor voči navolenému rozsahu zapojený správnetak to indikuje podsvietenie konektora Ak je zapojenie nesprávne, zaznie  bzučiak, ktorý vás informuje o nesprávnom pripojení. Je to vynikajúci doplnok, ktorý tak chráni multimeter pred nesprávnym pripojením.

K dispozícii je tiež funkcia automatického vypnutia, ktorú možno zakázať. Je vhodné ponechať túto možnosť zapnutú, pokiaľ chcete šetriť výdrž batérie, pretože jedným z hlavných dôvodov vybitia batérie je, že ľudia zabudnú vypnúť multimeter.

 

Ochrana multimetra - mechanická a elektrická

 

Zelené gumené puzdro chráni Mastech MS8268 pred poliatim a kvapkami. Meracie sondy sú robustné, ale aj keď sú deklarované výrobcom ako CATII na 1 000 V (spolu so samotným multimetrom), neodporúčam testovať túto hodnotu.

Poistková ochrana je iba v rozsahu hlavného prúdu (10A). Je to keramická 10A / 250V poistka, ktorá síce vyzerá ako HRC (typ s rýchlym rozpojením), ale nie je. Ochrana vstupu pre rozsah miliampérov je resetovateľná poistka PTC s kladným teplotným koeficientom.

Chýba tiež ochrana na vstupe hlavného terminálu, čo vylučuje deklarované CAT hodnoty tohto multimetra. Opäť to nevyhnutne neznamená, že je to nebezpečné, ale odporúčam  použitie iba pri testovaní nízkoenergetických obvodov.

 

Mastech MS8268 Klady a zápory

Klady

 • Dobrá rozmanitosť vstupných rozsahov
 • Samostatné polohy pre napätia
 • Celková robustnosť prevedenia
 • Dobrá kvalita meracích sond
 • Výstraha pri nesprávnom pripojení meracích sond
 • Oddelená  priehradka na batérie
 • Podsvietenie displejy
 • Cenová dostupnosť

Zápory

 • Hodnotenie CAT kategórie je nedôveryhodné
 • Manuál je zle napísaný - neprehľadne
 • Čas zapnutia podsvietenia je krátky
 • Úzky kapacitný rozsah
 • Neobsahuje poistku HRC

 

Záver a zhrnutie

 

Ako obvykle tento typ lacných multimetrov nemá veľkú bezpečnosť a pravdepodobne nespĺňa  CAT hodnotenie, ktoré deklaruje výrobca. Držte ho teda ďalej od vysokého napätia a vysokého prúdu.
Ale aj napriek  tomu je to celkovo dobrý "začiatočnícky"  multimeter pre občasné použitie v domácnosti a na pracobnom stole, pretože LED indikuje, kam sa majú pripojiť sondy a ako plus je tu resetovateľná poistka  prúdové rozsahy. Takže v podstate ho odporúčam - ale opatrne :)

 

Ďakujem za prečítanie :)

 

Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.
Webwiki ButtonSeo servis Diallix.net VN-Experimenty Hatiar.eu