Regulovateľný modul stmievača DC 12-24V 8A pre jednofarebný LED pás

Regulovateľný modul stmievača DC 12-24V 8A pre jednofarebný LED pás
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  315 zobrazení
4
 2
Elektronické moduly a stavebnice

Už nejaký čas sa hrám s rôznymi LED diódami a rôznymi spôsobmi ich napájania. Mám kopu výkonných LED čipov a pásikov a na ich napájanie používam rôzne riešenia, ktoré fungujú celkom dobre. Aj keď už mám menšiu zbierku rôznych stmievačov pre LED, zaujal ma jeden stmievač a nakoniec som si ho kúpil, nakoľko jeho parametre vyzerali celkom dobre. Stmievač nesie jednoduché označenie DC12V-24V 8A.

Tento stmievač si môžte kúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Banggood)

Čínske DC LED stmievače

Pokiaľ ide o čínske stmievače pre LED diódy, alebo pásy, existuje ich neuveriteľné množstvo. Váš výber z tejto kopy lacných zariadení sa zriedi, ak potrebujete aby bolo stmievanie bez blikania, aby bola plne plynulé a samozrejme aby dokázal regulovať potrebnú záťaž. Nestáva sa často, že veci fungujú na prvý pokus a tak som si povedal, že sa podelím o nejaké poznatky o všadeprítomných čínskych DC LED stmievačoch - respektíve o jednom z nich.

Toto je LED stmievač, ktorý som dostal od predajcu zo stránok Banggood. Podľa stránok by mal stmievač pracovať bezchybne od 12V do 24VDC a s maximálnou kapacitou regulácie prúdu až do 8A.

K stmievaču je pribalený aj "stručný" manuál zo schémou pripojenia.

Technické parametre.

Výrobca (neznámy)  / predajca v tomto ohľade opäť nesklamali. To znamená, že všade, kde som sa pozeral je len nutné minimum o akýchkoľvek technických parametroch tohoto stmievača. Na druhej strane nič nové, nakoľko som robil plno recenzií kade čoho (a ešte aj budem), ale všade bol problém s akoukoľvek dokumentáciou, takže dostanete to, čo som dostal aj ja.

  • Pracovná teplota: -20ºC + 60ºC
  • Napájacie napätie: DC 12 - 24V
  • Stmievateľný výstup: 1
  • Kľudový odber: <1W
  • Výstupný regulovateľný prúd: 8A
  • Výstupný výkon: 96 - 192W
  • Vonkajšie rozmery: 89 x 59 x 35 mm
  • Váha: 75g

Testovanie funkcie stmievača

Okamžite po jeho príchode som urobil niekoľko rýchlych testov a dosiahol som primerané výsledky. Prvý test som spravil s tým čo som mal po ruke a to s 12V LED (8W) COB a LED pásom a druhý s jedným 12VDC / 24W motorom (nie ideálne, ale ako som spomenul použil som to, čo som mal po ruke). Pri oboch testoch som použil napájanie z 12V olovenej batérie.

Ako som pozoroval, LED diódy svietia bez blikania na minimálnej aj maximálnej úrovni, ale motor značne kňučal, čo je úplne prirodzené, pretože frekvencia modulácie šírky impulzu (PWM) a pracovný cyklus majú podstatný vplyv na reguláciu otáčok motora.

Pohľad do vnútra stmievača

Pretože som dôveroval popisu predajcu, veril som, že vnútorná elektronika je rovnaká ako na produktovej fotografii zverejnenej predajcom (pozri nižšie). Áno, táto doska s plošnými spojmi, ktorá obsahuje dva 8 pinové integrované obvody, jeden 3 pinový integrovaný obvod a výkonové MOSFET párovo spojené. Na fotografiách predajcu vyzerá všetko pekne a v poriadku.