Rozdiel medzi ESD antistatickými ochrannými obalmi

Rozdiel medzi ESD antistatickými ochrannými obalmi
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  285 zobrazení
3
 0
Rádioamatérov almanach

Pri práci s elektronikou alebo komponentmi, ktoré môžu byť poškodené statickým nábojom, je dôležité ich chrániť. Komponenty alebo napríklad PCB môžu byť chránené proti statickému náboju pomocou antistatických sáčkov / obalov. To, v akej situácii a na akej lokalite chcete chrániť svoje produkty pred statickým nábojom, ovplyvňuje typ vreciek, ktoré musíte použiť.

V zásade poznáme tri druhy ochranných ESD sáčkov:

  • Antistatický (ružový)
  • Statické tienenie (metalizované)
  • Vodivé (čierne)

V tomto mini článku vám stručne vysvetlím aký typ ochranného ESD sáčku je vhodné použiť v tej ktorej situácii.

Klasický antistatický ESD sáčok (ružový)

Ružové ESD sáčky sú antistatické sáčky vyrobené z polyetylénu. Tieto sáčky zabraňujú nahromadeniu elektrického náboja, ale nechránia časti sáčku pred elektrostatickým výbojom. Tieto sáčky sú preto vhodné len na pohyblivé časti v rámci ESD bezpečnej oblasti, ale mimo ESD bezpečného priestoru tieto sáčky nechránia komponenty pred elektrostatickým nábojom.

Staticky tienené ESD sáčky (metalizované)

Metalizované vrecká sú vyrobené z disipatívneho polyesteru a polyetylénu. Tieto disipatívne sáčky nevytvárajú elektrický náboj a nechránia komponenty v sáčkoch pred elektrostatickým výbojom. Na rozdiel od ružových RSD sáčkov tieto typy sáčkov chránia komponenty aj mimo ESD bezpečného prostredia pred elektrostatickým (výbojom) nábojom v dôsledku takzvaného efektu "faradayovej klietky" - podľa Michaela Faradaya - klikni. Sú preto ideálnym riešením napríklad na prepravu. Upozorňujem, že ak je v takom rozptylovom sáčku diera, nebude už faradayov efekt fungovať správne čo bude mať za následok poškodenie obsahu sáčku.

Vodivé ESD sáčky (čierne)

Nakoniec sú tu čierne vodivé ESD sáčky. Tieto sáčky sú vyrobené z vodivého kopolyméru, ktorý poskytuje nízky elektrický odpor. V zásade tieto sáčky fungujú rovnako ako statické podľa efektu "faradayovej klietky", ale kvôli nízkemu odporu sa elektrostatický náboj rýchlejšie vybije. Tieto sáčky teda dobre chránia obsah aj pred otrasmi spôsobenými používateľom,  inými okolitými materiálmi počas prepravy v alebo do prostredia, ktoré nie je ESD bezpečné. Tieto sáčky sú navyše netransparentné a tiež chránia obsah pred UV svetlom.

Smozrejme, existujú aj ďalšie druhy, ktorých konštrukcia sa líši od spôsobu použitia, povahy uskladneného obsahu, alebo aké sú požiadavky na dopravu. Toto je iba základný prehľad najbežnejšie používaných sáčkov s ktorými sa stretnete najčastejšie.

Zopár typov pre prácu s ESD citlivými komponentami a ochrannými sáčkami

1. Predmet citlivý na ESD vždy uložte do ochranného sáčku

Ochranné sáčky by mali byť dostatočne veľké tak, aby ste v nich uzatvorili celý produkt. Ochranný sáčok by mal byť uzavretý štítkom alebo páskou. Dodržiavanie tejto rady zaisťuje vytvorenie efektu súvislej Faradayovej klietky, ktorá poskytuje elektrostatické tienenie. Toto je jediný spôsob, ako zabezpečiť ochranu zariadení citlivých na ESD umiestnených vo vnútri ochranného ESD sáčku. Ak nepoznáte výraz "Faradayova klietka", kliknite na tento odkaz.

Prosím, nezošívajte ochranný ESD sáčok kancelárskou zišívačkou. Spona prepichne tieniace vrstvy a poskytne tak vodivú cestu z vonkajšej strany ochranného sačku do vnútra. Náboj mimo ochranného sáčku sa môže potenciálne nabíjať alebo vybíjať do komponentov citlivých na ESD vo vnútri ochranného ESD sáčku.

2. Odstráňte náboj z ochranných ESD sáčkov

Pri prijímaní zariadenia citlivého na ESD v ochrannom sáčku sa pred odstránením produktu uistite, že ste uzavretý ochranný sáčok umiestnili ste ho na pracovnú plochu, ktorá je chránená voči ESD. Tým sa odstráni akýkoľvek náboj, ktorý by sa mohol nahromadiť na povrchu ochranného sáčku.

3. Nepoužívajte poškodené ESD sáčky

Opätovné použitie ochranných ESD sáčkov je prijateľné, pokiaľ nedôjde k poškodeniu ochrannej vrstvy. Ochranné sáčky s dierami, trhlinami alebo nadmernými záhybmi by sa mali zlikvidovať.

4. Ochranné ESD sáčky nepoužívajte ako pracovnú podložku

Nepoužívajte ochranný sáčok ako ESD pracovnú plochu. Aj keď sa ochranný sáčok dá bezpečne používať pri produktoch citlivých na ESD, nie je určený ako pracovná plocha pre prácu s produktom. Pri práci na zariadeniach citlivých na ESD to robte pomocou pracovných plôch ESD, ktoré sú správne uzemnené.

5. Ochranný ESD sáčok  nie je "držiak na dosku" alebo "rukavica"

Nepoužívajte ochranný sáčok ako "ESD držiak" alebo ako  "ESD rukavicu". Tento typ použitia neposkytuje produktu plnú ESD ochranu. Ak potrebujete manipulovať so zariadeniami citlivými na ESD, uistite sa, že ste správne uzemnení pomocou remienkov na zápästie alebo uzemňovačov na nohách.Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button