Singapur bude napájaný elektrickou energiou z obrovskej fotovoltaickej elektrárne

v Austrálii prostredníctvom veľmi dlhého kábla
Singapur bude napájaný elektrickou energiou z obrovskej fotovoltaickej elektrárne
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  645 zobrazení
3
 0
Výroba energie alternatívnym spôsobom

Najväčší solárny park na svete v hodnote 20 miliárd austrálskych dolárov sa má začať stavať v austrálskej púšti budúci rok. Samotné srdce doteraz najambicióznejšej energetickej siete s názvom Australia-ASEAN Power Link bude vybudované na odľahlom mieste v austrálskom Severnom teritóriu, približne na polceste medzi Darwinom a Alice Springs.

Fotovoltaická elektráreň s výkonom 10 gigawattov, ktorá sa rozprestiera na ploche 12 500 hektárov (125 kilometrov štvorcových), čo je približne 20 000 futbalových ihrísk alebo 40-krát viac ako tohtoročná výstava Expo v Dubaji, ktorá sa skončila pred niekoľkými dňami, sa síce nachádza v blízkosti austrálskeho vnútrozemia, ale energia z nej vyrobená sa nakoniec bude prepravovať veľmi ďaleko od slnkom rozpáleného kontinentu.

Projekt Power Link nezahŕňa len výstavbu najväčšej solárnej farmy na svete, ktorá bude dobre viditeľná z vesmíru. Zahŕňa aj výstavbu najdlhšieho podmorského elektrického kábla na svete, ktorý bude prenášať elektrickú energiu z austrálskeho vnútrozemia do Singapuru prostredníctvom štyritisícpäťsto kilometrov dlhej siete vysokého napätia jednosmerného prúdu (HVDC).

Plánovaná trasa 4 500 km dlhého kábla energetického prepojenia Austrálie a Ázie. Foto: Sun Cable

Angus Taylor, austrálsky minister pre energetiku a znižovanie emisií, udelil projektu spoločnosti Sun Cable Australia-ASEAN Power Link (AAPL) "štatút veľkého projektu", čo v podstate znamená, že projekt bude urýchlene realizovaný s podporou Agentúry pre uľahčenie veľkých projektov, ktorá poskytuje komplexný proces vnútroštátneho schvaľovania a koordinácie s miestnymi orgánmi.

Spoločnosť Sun Cable tvrdí, že projekt, ktorý má byť vybudovaný do konca roka 2027, bude pozostávať z najväčšieho solárneho poľa na svete, najväčšej batérie a najdlhšieho napájacieho kábla, ktoré budú dodávať 3 GW dispečersky využiteľnej elektrickej energie, čo bude stačiť na pokrytie až pätiny spotreby energie v Singapure. Vysokonapäťový kábel jednosmerného prúdu dlhý 4 500 km, z toho 3 711 km pod morom, by zároveň pripojil Austráliu k plánovanej energetickej sieti 16 krajín ASEAN.

Medzinárodný charakter projektu so sebou prináša aj jedinečné výzvy. Napríklad získanie súhlasu Indonézie, cez ktorej vody by musel kábel prechádzať do Singapuru. Toto schválenie prišlo v septembri minulého roka, keď Indonézia oznámila svoju podporu projektu po tom, ako sa spoločnosť Sun Drive zaviazala investovať v krajine až 2,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť Sun Cable čiastočne vlastnia dvaja najbohatší muži Austrálie: 40-ročný softvérový miliardár Mike Cannon-Brookes a miliardár a filantrop Andrew Forrest.

Zdroj : SCMP , Newatlas , Sun Cable

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button