Smoke Extractor – odsávač výparov pri spájkovaní

Smoke Extractor – odsávač výparov pri spájkovaní
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  451 zobrazení
2
 0
Vybavenie dielne

Odsávač dymu pri spájkovaní, čiže po anglicky Smoke Extractor je veľmi praktická a užitočná vecička. K stavbe ma donútili okolnosti, keď som mal pred sebou veľa projektov, ktoré vyžadovali dlhé spájkovanie a nechcelo sa mi inhalovať, hoci "prírodnú" ale tak trocha omamnú, vôňu taviacej sa kolofónie. Pri nejakom surfovaní po internete som narazil na podobné vymoženosti a celkom ma to zaujalo. Materiálovo je to veľmi nenáročné.

Interaktívne zobrazenie 3D modelu

Koncepcia

Konštrukcia je veľmi jednoduchá. Srdcom celého odsávača je DC 12V 120mm ventilátor doplnený aktívny uhlíkovým filtrom, ktorý sa predáva ako náhradný diel k týmto odsávačom. Keďže sa mi s tým ale vôbec nechcelo babrať a potreboval som to mať rýchlo "spíchnuté" a na okamžité použitie, upustil som od dômyselných konštrukcií, ktoré by mi dovoľovali vytlačiť všetky diely naraz. Vymodeloval som postupne sedem komponentov a pomocou CA lepidla a aktivátora som ich zlepil dokopy k sebe. Len čelo a prichytenie ventilátora k telu a podstavcu je riešené pomocou skrutiek M3 a M4. Rozvodová skrinka s vypínačom a konektorom pre 5,5 mm pre adaptér je k základni prichytená obojstrannou lepiacou páskou.

Ventilátor je na 12 voltov a pri tomto napätí ho môžete mať postavený aj ďalej od letovacího priestoru, len je trochu hlučnejší. Na 5V je takmer nepočuteľný, ale jeho výkon značne klesá. Možno k tomu niekedy dobastlím nejaký PWM regulátor. Myslím že niekde okolo 9V by mohol byť  tichý a aj účinný.

Stavba zaberie naozaj jedno popoludnie a výsledok splní všetky vaše očakávania. Investície keď nepočítam materiál pre tlač je okolo 10€ (300 korún). Keď použijete vlastný vyradený ventilátor z PC, ušetríte asi nejznačnějšiu časť nákladov. Samotný filter príde na cca 1€ (23 kč) viď nižšie.

Zoznam materiálu

Súbory .stl na stiahnutie

Galéria

 

Zdroj : Koppik.cz

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button