Spájkovacia stanica Weller WE 1010

disponuje vysokým výkonom i ľahkou obsluhou
Spájkovacia stanica Weller WE 1010
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  447 zobrazení
0
 0
Vybavenie dielne

Nemecká značka Weller je symbolom kvalitnej spájkovacej techniky už viac ako 50 rokov. Stanica WE 1010 obstojí pri spájkovaní miniatúrnej elektroniky a aj veľkých spojov, a to vďaka výmenným hrotom, veľkému výkonu a stabilnej teplote hrotu.

Čo ponúkne stanica WE 1010?

Spájkovacia stanica je rozdelená na základňu, spájkovačku a odkladací stojanček na spájkovačku s hubkou. Základňa je masívna, disponuje displejom, tromi tlačidlami pre ovládanie a hlavným vypínačom. Ďalej obsahuje konektor pre spájkovačku a štandardizovaný euro-konektor pre pripojenie do elektrickej siete. Vďaka svojej hmotnosti a gumovým nožičkám je veľmi stabilná.

Spájkovačka má ergonomický tvar, povrch je z príjemného materiálu, ktorý sa nešmýka, a je ľahká. Manipulácia zo spájkovačkou je vďaka tomu jednoduchá a pohodlná. K základni je spájkovačka pripojená odolným silikónovým káblom, ktorý vydrží aj náhodný, krátky kontakt s horúcim spájkovacím hrotom.

Stojan pre odloženie spájkovačky je jednoduchý, ale poskytuje všetko, čo je pri spájkovaní potreba. Pri zasunutí spájkovačky do stojanu je hrot vo vzduchu, chránený mriežkou, ktorá zabráni náhodnému kontaktu. V spodnej časti je miska pre mokrú hubku pre utretie hrotu spájky. Hubka je v balení a má v sebe zárezy, ktoré uľahčujú čistenie hrotu pri spájkovaní. Aby hubka správne fungovala, je potrebné ju namočiť.

 

 

 

 

Používanie

Ovládanie spájkovacej stanice je jednoduché, stačí k tomu tlačidlo menu a dve smerové tlačidlá. V menu je možné nastaviť požadovanú teplotu v rozmedzí 100 až 450 ° C. Ďalšia položka je čas v minútach, za ktorý spájkovačka prejde do pohotovostného režimu. Bohužiaľ spájkovačka nerozozná, či sa s ňou pracuje, alebo nie. Teda po nastavenom čase prejde do pohotovostného režimu tak, že zníži teplotu na 100 ° C. Tým hrot nie je namáhaný a zároveň opätovné zahriatie netrvá dlho. Pre prebudenie stačí stlačiť akékoľvek tlačidlo.

Náhradné hroty

Základom dobrej spájkovacej stanice je možnosť výmeny hrotu podľa potreby. Spájkovačka Weller ponúka jednoduchú výmenu hrotov, ktoré stačí odskrutkovať od tela spájkovačky. Výmenu možno vykonať, aj keď je hrot ešte žeravý. Pri výmene sa manipuluje iba s plastovou časťou, ďaleko od konca hrotu. Ale pre bezpečnú manipuláciu odporúčame nechať hrot riadne vychladnúť. Súčasťou balenia je dlátkový hrot ET A. Tento hrot je celkom tučný, preto sa hodí skôr na väčšie spoje. Weller ponúka celú škálu tvarov a veľkostí. Na obrázku je niekoľko vybraných hrotov. Nepoužívané hroty možno umiestniť do stojanu na spájkovačku. Zmestia sa tam až tri hroty.

 

 

 

 

 

Spájkovanie súčiastok na DPS

Hrot, ktorý je súčasťou dodávky, sa hodí na väčšie spoje. Pre spájkovanie malých SMD súčiastok je vhodnejšie použiť dlhý hrot 1,2 mm s nastavením teploty na 370 °C. Teplota sa nepohla ani o kúsok, ani pri kontakte s cínom a spájkovacie plôškou. Vďaka tomu sa spoj rýchlo zahrial a cín sa pretavil. V ponuke je tiež hrot na odspájkovanie SMD súčiastok v tvare V. Vďaka tomuto tvaru sa súčiastka zahreje na oboch stranách súčasne a tak možno jednoducho odstrániť.

Záver

Spájkovacia stanica WE 1010 skrátka funguje. Po zapnutí sa objaví aktuálna a nastavená teplota a za 30 sekúnd je pripravená na prevádzku. Teplota je stabilná a možno ju bez problémov udržiavať aj po dlhšiu dobu. Jediné, na čo si treba dať pozor, je automatický prechod do pohotovostného režimu. Je to dobrá funkcia pre ochranu hrotu, ale pri nastavení príliš krátkeho času je to obmedzujúce. Nakoľko sa môže stať, že sa vám nepodarí rozpustiť cín,  ale toto je spôsobené aktiváciou pohotovostného režimu (klesla teplota hrotu). Na druhú stranu, po prebudení sa spájkovačka opäť zahreje veľmi rýchlo (cca 20 s). Celkovo je možné spájkovačku odporučiť každému, kto hľadá kvalitu, spoľahlivosť a jednoduchosť. Zároveň je dobré prikúpiť aspoň dlhý tenký hrot pre jemnejšie spoje.

Technické parametre

Výška 98 mm
Napájacie napätie 230 V
Kategorie produktu Pájecí stanice
Displej (digitálny / mechanický) Digitálny
Šířka 120 mm
Teplota (max.) 450 °C
Výkon (max.) 70 W
Hmotnosť 1.4 kg
Dĺžka 150 mm
Teplota (min.) 100 °C

 

Rozsah dodávky

  • Digitálna 1 kanálová spájkovacia stanica, 70 W, 230 V
  • Spájkovačka WEP 70 (70 W, 24 V)
  • Bezpečnostný odkladací stojan s hubkou PH 70
  • Spájkovací hrot ET A (tvar dláta)


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis