Fórum ElektroLab.eu

Spájkovacia stanica ZD-99

Spájkovacia stanica ZD-99
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  492 zobrazení
0
 0
Vybavenie dielne

Ak sa chystáte spájkovať každý deň, tak nečítajte tento článok, ale kúpte si spájkovaciu stanicu priamo od Wellera, alebo od iného známejšieho výrobcu - je ich dosť. Ak však potrebujete zapnúť spájkovačku iba občas, tak ZD-99 - čínsky klon Wellera WLC100, by mohol byť niečo pre vás.

Rôzne názvy, výrobcovia a aj ceny
Ako je často zvykomu  čínskych výrobkov, tak sa aj táto spájkovačka  predáva pod rôznymi názvami a rôznymi „výrobcami“:

  • Zhongdi ZD-99
  • Basetech ZD-99
  • Basetech JLT-13
  • Duratool DO1843
  • Fixpoint AP2
  • Velleman VTSS4

Typový štítok na zariadení poskytuje definitívnu odpoveď . Výrobca je Ningbo Zhongdi Industry - Čína, samozrejme mi to nič nehovorí. V Európe je zariadenie distribuované spoločnosťou TIPA z Českej republiky za cca 14.50€ na CZ a SK stránkach - práve na čínskych stránkach ako sô Aliexpress a Banggood ju nehľadajte, nakoľko ju tam nenájdete - dôvod? Neviem.
To, čo za ňu zaplatíte, je tiež rozdielne u jednotlivých predajcov. Rozsiahlejšie prehľadávanie internetu poskytlo cenové spektrum od 12,62 do 26,99 EUR (cenová hladina august 2020). Preto sa vyplatí prehľadávať internet. Kúpil som ZD-99, a preto budem toto označenie používať aj naďalej vo zvyšku tohto článku.

Hneď na úvod - vysvetlenie niekoľkých mylných predstáv...

ZD-99 sa na väčšine miest predáva ako "Spájkovacia stanica s nastaviteľnou reguláciou teploty". Pod takýmto opisom si každý elektrotechniký znalý človek predstaví spájkovaciu stanicu, ktorá je napájaná zo zdroja nízkeho napätia prostredníctvom transformátora a zároveň má v hrote teplotný snímač, ktorý zaisťuje, že teplota hrotu zostáva konštantná a automaticky ju zároveň reguluje.
V spájkovacej stanici ZD-99 nič z toho ale nie je. Malá PCB obsahuje iba triakovú reguláciu, ktorá spína fázové napájacie napätie 230 V a toto napätie ďalej "posunie" vykurovaciemu prvku. Takže jedinou vecou, ​​ktorá je regulovaná, je iba výkon spájkovacieho hrotu. A to je na míle vzdialené od regulácie teploty!
ZD-99 si v skutočnosti nezaslúži názov "spájkovacia stanica", ale iba "spájkovačka". Preto do zvyšku tohto článku vložím slovo "spájkovacia stanica" do úvodzoviek.

Rozsah dodávky ZD-99

Balenie vyzerá profesionálne. "Spájkovacia stanica" je dodávaná v peknej kartónovej krabici a jej obsah je dobre zabalený. Súprava sa dodáva iba s jedným spájkovacím hrotom s priemerom 1,5 mm. Našťastie si môžete kúpiť ďalšie hroty za výhodnú cenu.

Balenie ZD-99

"Spájkovacia stanica" ZD-99

Na nižšie uvedenej fotografii môžete vidieť, čo získate za svoje peniaze. "Spájkovacia stanica" má šírku 11,4 cm a hĺbku 14,2 cm a váži 460 gramov. Sieťový kábel s dĺžkou 107 cm je zapojený zozadu. Tento kábel končí neoddeliteľnou uzemnenou zástrčkou. Sieťový kábel má hrúbku 5,5 mm a je dosť tuhý. Kábel samotného spájkovacieho pera je pripojený z ľavej strany do spájkovačky. Tento kábel má dĺžku 110 cm, hrúbku 5,5 mm a je (bohužiaľ) rovnako tuhý ako sieťový kábel.
Pod držiakom spájkovačky je miesto pre špongiu, ktorá sa stará o udržiavanie čistoty spájkovacieho hrotu. "Spájkovacia stanica" stojí stabilne na šiestich gumových nožičkách.