Spoločnosť Teledyne FLIR predstavila technologickú novinku na poli termálneho zobrazovania

v podobe novej produktovej rady Boson+
Spoločnosť Teledyne FLIR predstavila technologickú novinku na poli termálneho zobrazovania
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  201 zobrazení
2
 0
Komponenty

Spoločnosť Teledyne FLIR dúfa, že s novým produktovým radom Boson+ umožní vytvoriť výkonnejšie a presnejšie termovízne systémy. S čoraz väčším rozšírením systémov počítačového videnia sa hardvér na zobrazovanie stal kritickejším. V súčasnosti sa väčšina komplexných systémov, ako sú napríklad autonómne vozidlá, spolieha na rôzne zobrazovacie technológie a zlúčenie senzorov, aby sa získal kompletný, ucelený zobrazovací systém.

V rámci toho je termálne zobrazovanie jedinečnou a vzrušujúcou zobrazovacou technológiou so širokou škálou základných aplikácií. Spoločnosť Teledyne FLIR sa včera dostala na titulky novín, keď oznámila svoj nový rad termovíznych riešení. Skôr ako sa ponoríme do novej verzie, zamyslime sa nad tým, prečo je potrebné termálne zobrazovanie a nad niektorými výzvami, ktorým táto technológia čelí. Novú produktovú radu si predstavíme spolu s Ezrou Merrillom, senior marketingovým riaditeľom, a Oscarom Angelom, senior produktovým manažérom spoločnosti Teledyne FLIR.

Potreba termovízie

Jednou z najväčších výziev pri vývoji vysoko výkonného holistického zobrazovacieho systému je, že neexistujú univerzálne riešenia pre zobrazovanie. Bežné kamery môžu byť skvelé pre mnohé aplikácie videnia, avšak v drsných podmienkach môžu byť takmer nepoužiteľné. Kamerové systémy sa stávajú veľmi obmedzenými v dôsledku nedostatočnej viditeľnosti v situáciách, ako je noc, silný dážď a hmla alebo dokonca zlé slnečné žiarenie.

Namiesto toho musia byť vonkajšie aplikácie, ako sú autonómne vozidlá, bezpečnostné kamery a AR heads-up displeje, spojené s bežnými kamerami s inými zobrazovacími riešeniami, aby umožnili viditeľnosť za všetkých podmienok.

Príklad, kedy termovízia dokáže vidieť za hranice vizuálneho svetelného spektra. Obrázok Teledyne FLIR

Jednou z týchto alternatívnych zobrazovacích technológií je termálne zobrazovanie. Termovízne zobrazovanie umožňuje snímať tepelný profil objektu a nespolieha sa na odrazené svetlo, ale je odolné voči mnohým vizuálnym prekážkam.

Ako vysvetľuje Ezra Merrill,

"Termokamery umožňujú vidieť v úplnej tme, ako aj cez nepriehľadné miesta, ako je dym, hmla a slnečné lúče. Poskytuje videnie tam, kde viditeľné kamery môžu byť oslepené alebo nemôžu byť skutočne nijako užitočné."

Výzvy na ceste k termovíznemu zobrazovaniu

Aj keď majú termokamery oproti bežným kamerám mnoho výhod, táto technológia má stále svoj podiel výziev.

Príklad ukazuje, že citlivosť termokamery je mimoriadne dôležitým faktorom pre vonkajšie aplikácie. Obrázok MoviTherm

Jednou z výziev je potreba nízkej citlivosti na získanie cenných údajov z kamery.

Ako vysvetlil Oscar Angel,

"Keď máte termokameru, ktorá nemá nízku citlivosť, zaznamenaný tepelný profil má tendenciu vyzerať len ako jedna teplota, rovnomerná po celej ploche. V mnohých prípadoch sa termovízia prevádzkuje vo vonkajšom prostredí, čo je prostredie, kde je termálna scéna tesne jednotná a je ťažké rozlíšiť malé teplotné rozdiely."

Tento prípad sa stáva skutočnou výzvou v aplikáciách, ako sú bezpečnostné kamery a pokročilé asistenčné systémy pre vodičov (ADAS), pretože neschopnosť rozpoznať malé teplotné rozdiely môže mimoriadne sťažiť identifikáciu objektov na tepelnom obraze.

Podobne ako LiDAR potrebuje milióny dátových bodov na vytvorenie podrobnej 3D mapy, aj termovízia potrebuje na presné zmapovanie objektu množstvo pixelov s nízkou citlivosťou.

Termokamery Boson+ spoločnosti Teledyne FLIR

Spoločnosť Teledyne FLIR sa včera dostala na titulky novín, keď oznámila svoj nový rad termokamier Boson+. Vychádzajúc z pôvodného radu produktov Boson, Boson+ tvrdí, že posúva termálne zobrazovanie na novú úroveň zlepšením citlivosti, rozlíšenia a oneskorenia v porovnaní s pôvodným radom Boson.

"Najväčšie zmeny, ktoré sme urobili, sa týkali samotného pixelu. Podarilo sa nám ho vyladiť tak, aby bol oveľa citlivejší. Urobili sme niekoľko drobných zmien geometrie, vytvorili sme niekoľko rôznych vrstiev a rôznych materiálov priamo na pixeli, a tak sme dokázali vyťažiť maximálny výkon bez prílišných ďalších kompromisov," vysvetľuje Oscar Angel.

Termokamera Boson+. Obrázok FLIR

Výsledkom je nová kamera, ktorá ponúka pôsobivé parametre. Po prvé, kamera Boson+ znižuje tepelnú citlivosť na 20 milikelvinov (mK) alebo menej, čím sa kamera Boson+ stáva najcitlivejšou dlhovlnnou infračervenou kamerou (LWIR), ktorá je v súčasnosti na trhu. Túto zvýšenú citlivosť sprevádza aj zvýšené rozlíšenie 640 x 512 vďaka 12-mikrónovému rozstupu pixelov.

Spoločnosť FLIR nám nakoniec oznámila, že Boson+ ponúka špičkové parametre v oblasti veľkosti, hmotnosti a výkonu (SWaP), pričom spotreba energie je 900 mW v module s hmotnosťou 7,5 gramu a menej ako 4,9 cm3. Spoločnosť FLIR nakoniec dúfa, že nájde široké využitie v autonómnych vozidlách, bezpečnostných kamerách a ďalších aplikáciách.

Ezra Merrill s nadšením hovorí,

"Tento produkt umožní našim zákazníkom vidieť oveľa viac detailov v termovíznej scéne. Naši zákazníci si to žiadali a my sme nadšení, že im to môžeme splniť."

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button