Stavebnica alarmu s PIR senzorom

Stavebnica alarmu s PIR senzorom
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  339 zobrazení
7
 0
Elektronické moduly a stavebnice

S pomocou tejto malej a lacnej stavebnice si môžete zostaviť jednoduchý PIR alarm na zabezpečenie svojich dverí, prístrešku pre auto, alebo záhrady. Ak sa niekto dostane do dosahu alarmu, tak sa na desať sekúnd spustí zvukový alarm.

Stavebnicu PIR alarmu si môžte objednať na tomto odkaze - klikni (Banggood)

Nepomenovaný a neoznačený

Ako to už pri lacných čínskych výrobkoch býva, aj táto stavebnica je bez akéhokoľvek pomenovania či označenia. Našiel som ju náhodou (hľadal som niečo úplne iné)  za cenu približne 6€ na stránke Banggood. Ak si ich objednáte päť, cena dokonca klesne na 4.50€ za kus. Za tieto peniaze získate kompletný infračervený alarm s PIR detektorom, pozrite si fotografiu nižšie.
Rozmery alarmu sú 9.0 cm x 5.5 cm x 3.5 cm. Pomocou konzoly môžete zariadenie pripevniť na stenu a otočiť ho do požadovaného smeru, ktorý sa má strážiť. Alarm je napájaný štyrmi 1.5 V batériami AAA a má posuvný prepínač, ktorým sa zapína a vypína. Zariadenie pri aktivácii určite nevydáva ohlušujúci zvuk, ale alarm je dostatočne hlasný na to, aby odradil nevítaných návštevníkov.

Zostavený alarm pripravený k montáži.

Obsah stavebnice

Na fotografii nižšie sú zobrazené všetky dodávané komponenty tejto stavebnice. Kvalita elektronických súčiastok je dobrá. Pre stavebnicu, ktorú predajca odporúča ako "Learning Kit", sa však mohli rozhodnúť pre trochu väčšie komponenty. Napríklad dodávané rezistory sú extrémne malé, pravdepodobne zo zaťažiteľnosťou 1/8 wattu. Rezsitory s výkonom 1/4 wattu by asi ťažko ovplyvnili cenu, ale mohli by byť menej odstrašujúcim prostriedkom pre začínajúceho amatéra, ktorý chce prvýkrát niečo vytvoriť, alebo pre ľudí, ktorý slabšie vidia, nakoľko nie je možné čítať farebné označenie - takže tu nastupuje lupa, mikroskop, alebo multimeter.

Diely stavebnice PIR alarmu.

Popis stavebnice - ktorý nie je žiadny

Ak by dodávateľ urobil čo má, tak by dodal k stavebnici dobrý a prehľadný návod na zostavenie. To je bohužiaľ sklamaním a môžme snívať ďalej - najmä čo sa čínskych stavebníc týka. Jeden list A4 je plný čínskeho textu a niekoľkých nejasných obrázkov a to je asi tak všetko. Táto stavebnica ako som spomenul vyššie sa predáva pod označením "Learning Kit, takže by mala byť vhodná pre absolútneho začiatočníka so záujmom o elektroniku. Opak je však pravdou, pretože toto asi nebude fungovať pri úplných začiatočníkoch s minimálnymi znalosťami z elektroniky bez poriadného návodu na zostavenie a najmä na oživenie. Je však potrebné uviesť, že všetci dodávatelia prehlasujú, že k výrobkom nie je poskytnutý žiaden riadny popis: "Neposkytujeme príručky, ani postupy nezabudnite na to pred zakúpením, ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti."
Preto v tomto článku podrobnejšie popíšem čo a ako s touto stavebnicou aby ste sa "dospájkovali" do úspešného konca a k funkčnému výrobku.