Fórum ElektroLab.eu

Steve Wozniak dnes oslavuje 70 rokov.

Steve Wozniak dnes oslavuje 70 rokov.
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  161 zobrazení
0
 0
História elektroniky

Stalo sa v tento deň, pred 70.rokmi. 10.augusta 1950 sa narodil v San José, štát Kalifornia, USA pán Steve Wozniak. Bol to kamarát Steva Jobsa a spoluautor Apple I, výnimočného počítača z rokov 1975/ 1976.

Ako to začalo: v roku 1971 mal Steve Jobs iba 16 rokov, stretol nového priateľa, 21 ročného počítačového nadšenca, Steva Wozniaka. V tom čase boli "domáce" počítače iba v plienkach. Popravde, obidvaja boli mladí a veľmi veľa toho nedokázali. Mali svoje predstavy, koníčky, školu. Ako išiel čas, z Jobsa a Wozniaka sa stali dobrí priatelia.

O štyri roky neskôr, v roku 1975, sa Steve Wozniak v záujmovom krúžku, ktorý navštevoval, zoznámil s úplne novým počítačom. Model Altair 8800, ktorý mu vnukol skvelý nápad – postaviť svoj vlastný počítač, ako stavebnicu, súčiastku po súčiastke. Svoj výtvor, Apple I - prototyp dokončil už v roku 1975 . Keď si Jobs pred práve dokončeny Wozniakov počítač sadol, pochopil že toto je budúcnosť počítačov.
Ich počítač Apple I používal komerčné, bežne dostupné súčiastky aj procesor. No bol azda prvým počítačom, postaveným iba na 1 doske a používal klávesnicu. S.Jobsovi sa podarilo presvedčiť majiteľa miestneho obchodu s elektronikou a elektronic. súčiastkami, že pre neho vyrobia 50 ks týchto počítačov , model Apple I , v pomerne krátkom čase. Výsledná cena počítača bola 666.66 US $. Nakoniec sa ich podľa neoficiálnych informácií predalo až 200. S.Wozniak pracoval pre Apple computers až do roku 1985.