Strešné solárne vákuové trubice na výrobu elektriny a teplej úžitkovej vody

Strešné solárne vákuové trubice na výrobu elektriny a teplej úžitkovej vody
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  997 zobrazení
10
 0
Výroba energie alternatívnym spôsobom

Fotovoltické odvetvie sa stáva čoraz známejším a rýchlo sa rozvíja, pretože rôzne krajiny navrhujú nové politiky uhlíkovej neutrality. Okrem toho sa solárny priemysel neustále zdokonaľuje vďaka novým technológiám.

Nedávno britský vývojár solárnych technológií Naked Energy oznámil komercializáciu svojich solárnych vákuových trubíc v celých Spojených štátoch po tom, ako získal investície od amerických spoločností ELM, ktoré sa špecializujú na skladovanie energie a mikrosiete. Spoločnosť ELM Solar bude distribuovať solárne produkty Naked Energy prostredníctvom svojich predajcov a partnerov po celých Spojených štátoch.

Rúry a potrubia sú najúčinnejšie vo vykurovacích a chladiacich systémoch. Väčšina počítačov a notebookov používa na chladenie procesora tepelné trubice a vákuové elektrónky sa stále používajú v špičkových zosilňovačoch.

Solárne vákuové trubice

Solárne vákuové trubice sú tepelnou technológiou, ktorá ohrieva vodu pomocou slnečného žiarenia. Vákuové trubice pozostávajú z borosilikátového skla, ktoré umožňuje prenikanie väčšieho množstva slnečného žiarenia ako bežné sklo. Podobne ako termoska má vnútornú a vonkajšiu sklenenú vrstvu. Z trubice je vzduch odstránený, aby sa vytvorilo vákuum, takže nedochádza k prenosu tepla na žiadnu stranu. Vnútorná sklenená trubica je potiahnutá materiálom na zachytávanie slnečného žiarenia, ktorý je zodpovedný za výkon vákuovej trubice, pretože absorbuje a prenáša slnečné tepelné žiarenie. Vďaka vákuu nemôže teplo uniknúť, čím sa tieto trubice stávajú účinnejšími.

Voda sa ohrieva v tepelnej trubici umiestnenej vo vnútri vákuovej komory. Keďže vo vákuovej trubici je nižší tlak, voda vrie pri nízkych teplotách. Strešné solárne vákuové trubice Naked Energy vyrábajú teplo aj elektrinu. Používajú ten istý kolektor na fotovoltické mechanizmy a tepelnú konverziu. Vákuové trubice na výrobu elektriny a tepla majú mnoho výhod. V prípade plochých solárnych kolektorov dopadajú slnečné lúče počas súmraku a svitania na kolektory pod šikmým uhlom a počas poludnia sú len vertikálne. Preto je pri plochej fotovoltike rozhodujúci výpočet uhla sklonu solárnych panelov. V prípade vákuových trubíc zohráva uhol menšiu úlohu, pretože lúče vždy dopadajú pod šikmým uhlom.

Okrem toho môžu vákuové trubice pracovať pri vyšších teplotách a sú účinnejšie pri výrobe tepla a elektrickej energie ako ploché solárne panely. Výroba solárnych vákuových trubíc je však nákladná, pretože na zvýšenie teploty vody sú potrebné drahé trubicové kolektory. Analytici trhu uvádzajú, že rast solárnych vákuových trubíc exponenciálne rastie a v nasledujúcich 5 až 10 rokoch pravdepodobne predbehne ploché kolektory.

Strešné solárne vákuové trubice Naked Energy

Strešné vákuové trubice Naked Energy sú konštrukčne podobné tradičným solárnym vákuovým trubiciam. Predstavili dva produkty: VirtuHOT, ktorý ohrieva iba vodu, a VirtuPVT, ktorý kombinuje fotovoltaickú a tepelnú technológiu na výrobu elektriny a tepla z jedného solárneho kolektora.

Vákuové trubice VirtuPVT.

Spoločnosť Naked Energy tvrdí, že jej produkty Virtu sú 3 až 4-krát účinnejšie ako tradičné ploché fotovoltaické systémy. Tvrdia, že ich vákuové trubice znižujú tepelné straty, čo vedie k vysokej účinnosti aj v chladnom počasí. Okrem toho sú ich solárne kolektory naklonené pod optimálnym uhlom na dosiahnutie maximálneho slnečného žiarenia. Trubice sú modulárne a majú nízky profil, aby sa zabránilo strihu vetra. Spoločnosť Naked Energy uvádza, že jej výrobky Virtu sú veľmi vhodné pre budovy s vysokou potrebou tepla, ako sú výrobné závody, nemocnice a hotely.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button