Tachyum spustil na prototype svojho čipu Linux. Má ísť o významný míľnik

Tachyum spustil na prototype svojho čipu Linux. Má ísť o významný míľnik
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  299 zobrazení
1
 0
Počítače a výpočtová technika

Spoločnosť dokázala na čipe Prodigy nabootovať Linux, spustiť v ňom krátky úsek softvéru a systém vypnúť.

  • Úspešné spustenie komplexného operačného systému má potvrdzovať funkčnosť a stabilitu FPGA prototypu.
  • Nasledovať má niekoľkomesačné testovanie rozmanitých aplikácií, kedy sa budú odhaľovať prípadné chyby.
  • Kompletná referenčná základná doska so štyrmi socketmi by mala byť dostupná v priebehu prvého kvartálu budúceho roka.

Spoločnosť Tachyum v tlačovej správe informovala, že na FPGA prototype dokázala nabootovať operačný systém Linux. Nemalo pritom ísť len o odskúšanie funkčnosti samotného FPGA prototypu, ale celej platformy vrátane vstupno-výstupnej základnej dosky s operačnými pamäťami, zbernicou PCI Express, sieťovou konektivitou a správou celého systému prostredníctvom BMC (Baseboard Management Controller).

Čo je FPGA prototyp?

Field-programmable gate array (FPGA) je univerzálny čip, kde sa dá funkcia softvérovo „napáliť“ a vyskúšať celková funkčnosť navrhovaného procesora pred finálnym poslaním do výroby. Takýmto spôsobom sa odhaľujú chyby v návrhu. Je to reálny hardvér, len je pomalší a omnoho väčší ako skutočný, finálny čip.

 

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák na GLOBSEC Forum 2021 predstavil FPGA prototyp revolučného čipu Prodigy. Univerzálny procesor Prodigy  s 10-násobne nižšou spotrebou energie jadra procesora predstavuje zelenú revolúciu vo výpočtovej technike. Dátové centrá s procesormi Prodigy môžu znížiť emisie CO2 o 660 miliónov ton ročne. To by bolo viac ako v prípade eliminácie celého leteckého priemyslu.

Krok od finálneho čipu

Na testovacej zostave dokázala firma podľa svojich tvrdení Linux nabootovať, spustiť v ňom krátky používateľský softvér a následne systém vypnúť. Malo by teda ísť o úspešné potvrdenie funkčnosti emulácie FPGA prototypu, ktorý na podobné účely primárne slúži, a rovnako i jeho schopnosti spustiť komplexný softvér, akým je napríklad aj spomínaný operačný systém.

„Tento úspešný test dokazuje nielen stabilitu základného procesora, ale aj stabilitu prerušení, výnimiek, časovania a prechodov do systémového módu,“ popisuje Tachyum. „Verifikácia a stabilita hardvéru prekonali najťažší bod zlomu,“ dodáva a novinku popisuje ako „obrovský míľnik.“

Firma uvádza, že bude v ďalších mesiacoch pokračovať v testovaní širokej škály aplikácií, počas ktorého bude overovať kompatibilitu a odhaľovať prípadné chyby. Ide o nevyhnutnú fázu, ktorá predchádza výrobe finálneho čipu.

Video z procesu bootovania operačného systému Linux na FPGA prototype je k dispozícii na webe spoločnosti Tachyum.

Plne funkčný emulačný systém je podľa vyjadrení spoločnosti už teraz k dispozícii zákazníkom pre rané testovanie a vývoj aplikácií ešte pred príchodom kompletnej referenčnej základnej dosky so štyrmi socketmi, ktorú firma avizuje na prvý kvartál budúceho roka.
Univerzálny a efektívnejší

Pripomeňme, že Tachyum svoj čip Prodigy charakterizuje ako univerzálne riešenie pre umelú inteligenciu, HPC (superpočítače) i datacentrá. Takýto procesor by teda zastal rôzne funkcie, pre ktoré sú aktuálne potrebné rozmanité typy čipov, ako je CPU (Central Processing Unit), GPU (Graphics Processing Unit) či TPU (Tensor Processing Unit).

Firma zároveň tvrdí, že Prodigy ponúkne výrazne vyšší výkon a energetickú efektivitu v porovnaní s aktuálne dostupnými komerčnými produktmi ako sú serverové procesory či výpočtové grafiky, čo okrem odpadnutia nutnosti využívania rôznych typov riešení predstavuje pre potenciálnych zákazníkov aj možnosť zníženia prevádzkových nákladov budúcich systémov.

Spoločnosť Tachyum sa uchádza aj o možnosť dodania čipov Prodigy pre pripravovaný veľký slovenský superpočítač.Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button