Toshiba: 26 TB HDD do roka, 40 TB HDD do piatich rokov

Toshiba: 26 TB HDD do roka, 40 TB HDD do piatich rokov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  199 zobrazení
2
 0
Počítače a výpočtová technika

Spoločnosť Toshiba tento týždeň prostredníctvom tlačovej správy Business Wire načrtla svoj agresívny plán vývoja pevných diskov na obdobie nasledujúcich päť rokov. Spoločnosť očakáva rýchle navýšenie kapacity svojich pevných diskov pre rôzne aplikácie prostredníctvom zavedenia pokročilých technológií záznamu novej generácie, ako aj zvýšením počtu platní na jeden disk. Najbližší plán spoločnosti je uviesť 26 TB pevný disk do konca fiškálneho roku 2022, teda za 14 mesiacov. Medzitým sa do roku 2027 očakáva pevný disk s kapacitou viac ako 40 TB.

Existujú dva spôsoby, ako zvýšiť kapacitu pevného disku: použiť platne s vyššou plošnou hustotou záznamu a/alebo nainštalovať do HDD viac platní. Výrobcovia pevných diskov tradične používajú obe metódy. V súčasnosti majú najvyššiu kapacitu pevné disky Toshiba s kapacitou 18 TB a deviatimi hliníkovými platňami, ktoré využívajú technológiu FC-MAMR (flux-control microwave-assisted magnetic recording).

Ďalším krokom spoločnosti Toshiba bude oznámenie 20 TB pevného disku, ktorý sa bude naďalej spoliehať na disky FC-MAMR, ale na zvýšenie kapacity ich použije 10. Vývoj 20 TB pevného disku je relatívne jednoduchý krok, ktorý umožní konkurovať 20 TB HDD od spoločností Seagate a Western Digital, ktoré sú na trhu už niekoľko mesiacov. 

Hoci 20 TB pevný disk bude pre spoločnosť Toshiba dôležitým produktom, pretože umožní spoločnosti otestovať jej platformu s 10 platňami a jednotkou disku plnenenou héliom, nebude to práve prelomový produkt. Na základe nedávno zverejneného plánu spoločnosti Toshiba plánuje preto rýchlo uviesť na trh ďalšie modely pevných diskov s vyššou kapacitou.  

Do konca fiškálneho roka 2022, ktorý sa končí 31. marca 2023 (v priebehu nasledujúcich 14 mesiacov), Toshiba predstaví svoj 10platňový 26 TB HDD, ktorý prejde na technológiu MAMR s mikrovlnnou asistenciou (MAS-MAMR), ktorú umožňujú platne vyvinuté spoločnosťou Showa Denko K.K. a hlavy navrhnuté spoločnosťou TDK. Spoločnosť bude pokračovať v agresívnom tempe a v nasledujúcich rokoch (do konca finančného roka 2024, ktorý sa končí 31. marca 2025) plánuje predstaviť disk s 11 platňami a kapacitou 30 TB.

Od 30 TB ~ 35 TB však Toshiba zvažuje prechod na technológiu HAMR (heat assisted magnetic recording), ktorá by mala umožniť dlhodobý vývoj HDD. Toshiba tvrdí, že HAMR jej umožní ponúknuť pevný disk s kapacitou viac ako 40 TB po fiškálnom roku 2027, teda približne o päť rokov.

Je dôležité zdôrazniť, že MAS-MAMR si od spoločnosti Toshiba vyžiada prechod na úplne nové platne s úplne novými magnetickými vrstvami, ako aj nové čítacie a zapisovacie hlavy. Technológia HAMR si bude vyžadovať, aby Toshiba opäť prešla na ďalší súbor kľúčových komponentov, čo si bude vyžadovať spoluprácu s partnermi. Keďže viacero veľkých technologických prechodov prirodzene predstavuje riziko, Toshiba neplánuje upustiť od MAS-MAMR ešte nejaký čas po tom, ako začne používať HAMR v polovici desaťročia.

"Toshiba naďalej úzko spolupracuje s cloudovými spoločnosťami, aby presne pochopila ich požiadavky na kapacitu a výkon, a schopnosť využívať naše technológie novej generácie bude kľúčom k uspokojeniu potrieb našich zákazníkov," povedal Raghu Gururangan, Toshiba America Electronic Components, Inc. viceprezident pre inžinierstvo a produktový marketing. "Dlhoročná úzka spolupráca s našimi kľúčovými dodávateľmi komponentov vedie k výrazným technologickým prelomom na dosiahnutie vyšších kapacít, čo v konečnom dôsledku znižuje TCO (celkové náklady na vlastníctvo) našich nearline HDD."

Za zmienku stojí skutočnosť, že Toshiba umiestňuje svoje vysokokapacitné HDD založené na špičkovej technológii magnetického záznamu predovšetkým pre nearline aplikácie. To znamená, že sa skutočne ešte len uvidí, či sa technológie ako MAS-MAMR a/alebo HAMR použijú pre pevné disky spotrebiteľskej triedy, a ak áno, tak sa ešte uvidí kedy to bude.

Zdroj : Toshiba

Otázka do diskusie : Tak čo, aký bol váš prvý pevný disk - kapacita, značka? U mňa 850MB Segate.
Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button