Tranzistorový PWM regulátor

Tranzistorový PWM regulátor
Milan Špaček Pridal  Milan Špaček
  1274 zobrazení
6
 0
Zaujímavé zapojenia

Konstrukce vznikla pro regulaci teploty odporového drátu v řezačce polystyrenu. Ale dá se samozřejmě použít i na jiné věci (regulace žárovek, motorků...). Stavěl jsem hlavně ze šuplíkových součástek, abych je ještě nějak využil, protože taková KD616 už dnes mnoho šancí nedostane. A hlavně si myslím, že i takovéto zapojení má ještě dnes smysl.

Popis zapojení

Základem regulátoru je klasický tranzistorový multivibrátor, ovšem s možností nastavení střídy. Pracovní frekvence je kolem 3,7 kHz. U tohoto zapojení samozřejmě nelze dosáhnout úplného rozsahu 0-100 %, ale pro dané použití to vůbec nevadí. Rozsah regulace je asi 5-97 %. Multivibrátor řídí darlingtonovu dvojici T3 a T4 zapojenou ve spínacím režimu. Obě diody jsou zapojeny jako ochranné.

K napájení lze použít zdroj s napětím 5-15 V, proud podle potřeby a možností chlazení T4. Já našel jeden velmi vhodný z vyřazeného NASu, dává 12 V/5 A. Nechtělo se mi ani dělat pořádnou krabičku, tak jsem jen ohnul kus hliníkového plechu, aby to nějak drželo pohromadě.

Schema zapojení

Realizace

 

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button