Typy pätíc a objímok – poznáte ich všetky?

Typy pätíc a objímok – poznáte ich všetky?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  813 zobrazení
5
 0
Elektroinštalácie

S rozvojom LED technológie a masovým rozšírením LED žiaroviek i LED svietidiel najrôznejších druhov nastal mierny chaos v označovaní pätíc svetelných zdrojov a objímok svietidiel. V článku sme sa pokúsili „urobiť s nimi poriadok“ a prinášame vám informácie o označovaní jednotlivých druhov objímok a pätíc. Spomenieme tiež ich najčastejšie využitie.

Objímka alebo pätica?

Práve tieto dve slová najčastejšie skloňujeme pri výbere žiarovky či žiarivky do svietidla. Nejde však o synonymá, ale majú odlišný význam.

Pod pojmom pätica rozumieme časť žiarovky, ktorá slúži na prívod el. prúdu a ktorá zároveň tvorí základňu pre upevnenie banky a samotného osvetľovacieho telesa, prípadne potrebnej elektroniky (kompaktné žiarivky alebo LED žiarovky).

Slovo objímka potom označuje časť svietidla, do ktorej pätica žiarovky zapadá. Objímka udržiava žiarovku pevne pripojenú k svietidlu, aby cez ňu mohol prechádzať el. prúd s čo najmenším odporom.

Závitové pätice (skrutkovacie)

 • E27 – Ide o klasickú a najpoužívanejšiu závitovú päticu pre klasické žiarovky, kompaktné žiarivky ale aj moderné LED žiarovky. Objímku s týmto rozmerom nájdete v takmer každom svietidle pre domáce použitie.
 • E14 – Je menšia ako E27 a nájdete ju na žiarovkách s menším výkonom, ktoré sú určené napr. do nočnej lampy, kancelárskych stolných svietidiel a pod. Touto päticou sú často vybavené aj špeciálne žiarovky – napr. tzv. sviečkové alebo s hríbovým tvarom.
 • E40 – Túto päticu okamžite spoznáte, je totiž omnoho väčšia ako E27. Používa sa na výkonnejších a rozmernejších zdrojoch svetla (žiarovky či výbojky nad 200 W, pokojne aj 1 000 W). Takéto svietidlá a žiarovky či výbojky nachádzajú využitie napr. v divadelných reflektoroch či pri osvetlení veľkých a vysokých priestorov, ako napr. kinosály, telocvične, haly a pod.
 • E10 – Pätica pre miniatúrnu žiarovku s malým závitom. Používa sa napr. v súpravách vianočného osvetlenia a nájdete ju aj v kontrolkách starých zariadení a strojov.
   

Samozrejme, medzi závitovými päticami nájdete aj iné druhy ako napr. E11, E12, E17, E26 či E39. Tie však v našich končinách príliš rozšírené nie sú a používajú sa skôr v iných krajinách.

Bajonetové pätice

 • GU10 – Kontakty tejto pätice tvoria kovové výstupky – valčeky, ktoré sú na koncoch rozšírené. Žiarovku potom zasuniete do rozšírených otvorov objímky (tá sa označuje skratkou GZ10), stlačíte a pootočíte. Tieto pätice a objímky sa používajú pre bodové svietidlá a žiarovky (či už halogénové alebo LED) s napájaním 230 V. Tieto svietidlá sa najčastejšie používajú v stropných podhľadoch.
 • B22, B22d – Ide o bajonetové pätice s výstupkami, ktoré sa používajú v LED žiarovkách.

Kolíkové pätice

 • G13 – Ide o päticu pre žiarivkové trubice typu T8. Môže teda ísť o klasické „neónky“ s priemerom 26 mm, ktoré sú napájané napätím 230 V cez predradník, prípadne o moderné LED trubice napájané priamo 230 V napätím bez predradníka.
 • G5 – Podobná ako pätica G13, používajú ju však menšie žiarivkové alebo LED trubice typu T5 s priemerom 16 mm.
 • GU5.3 – Označuje sa tiež skratkou MR16. Žiarovka s touto päticou je ukončená dvoma kolíkmi, ktoré tvoria jej kontakty. Rozostup medzi nimi je 5,3 mm (odtiaľ označenie pätice). Používa sa pre bodové (halogénové alebo LED) žiarovky s napájacím napätím 12 V, 24 V, ale aj 230 V.
 • G9 – Je tvorená dvoma plochými kontaktmi s rozostupom 9 mm. Žiarovku s touto päticou do objímky umiestnite jednoduchým zasunutím. Táto pätica je navrhnutá na napätie 230 V a takúto objímku nájdete v niektorých moderných svietidlách.
 • G4 – Je podobná ako pätica G9, jej kontakty však majú rozostup iba 4 mm. Používa sa na malých žiarovkách určených pre osvetlenie nábytku, zrkadiel, nízkych podhľadov a pod.

Okrem uvedených pätíc existujú aj typy GU4, GY6.35, GU8, GY8, GY8.6 či G12, pričom číslo v skratke udáva rozostup medzi kontaktmi v mm. S týmito päticami sa však stretnete iba zriedkavo, preto sa im podrobne nebudeme venovať.

Pätice na kompaktné žiarivky

Môžu mať rôzne označenie – napr. medzi pätice na malé žiarivky patria 2G7, 2G11 či G23. Tie sa často používajú v malých svietidlách, určených na osvetlenie kuchynských liniek či pracovných stolov. Pätice s označením G10Q a 2GX13 sa používajú pre špeciálne žiarivky s kruhovým tvarom. Žiarivky s týmito päticami sa do objímky upevňujú jednoduchým zasunutím.

 Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button