Upozornenie na podvodné aktivity vo svete dodávateľov komponentov

Upozornenie na podvodné aktivity vo svete dodávateľov komponentov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  562 zobrazení
6
 0
Pozor na "fejky"

Ako keby pre nás všetkých nebolo práve teraz dosť výziev zo zaobstaraním si potrebných komponentov pre naše hobby, či prácu, tak sa začali v poslednej dobe množiť správy o podvodníkoch, ktorí sa vydávajú za legitímnych dodávateľov komponentov. Tvrdia, že majú často ťažko dostupné komponenty, a vedia ich promptne zabezpečiť a samozrejme v dostatočnom množstve, ale pravda je trochu iná, pretože sa jedná o podvodné konanie pri ktorom jednoducho zoberú vaše peniaze a nedajú na oplátku nič. Nie je preto  tajomstvom, že tieto správy pochádzajú z ázijskeho kontinentu - konkrétne pevninskej číny, či mekky všetkých výrobcov, mesta Shenzhen.

Títo podvodníci vás môžu kontaktovať prostredníctvom e-mailu a môžu mať aj legitímne znejúcu webovú adresu. Budú používať mená, ktoré sa zdajú byť skutočné - dokonca v niekoľkých prípadoch boli použité reálne mená zamestnancov spoločností, ktoré reálne komponenty vyrábajú a aj predávajú a nešlo pri tom o neznáme značky. Niekedy dokonca pod svoje meno uvedú meno skutočného výrobcu komponentov a použijú logá skutočných spoločností s prelinkovaním na originálne stránky. Takmer vždy žiadajú platbu vopred a to vo forme bankového prevodu.

ERAI (www.erai.com) vám preto odporúča nasledujúce rady:

 • Predpokladajme, že všetky nevyžiadané e-maily sú podvodné!
 • Overte si nezávisle identitu spoločnosti a jednotlivca, s ktorým komunikujete a to najlepšie priamo kontaktovaním spoločnosti prostredníctvom ich autentickej adresy URL (napr. www.digikey.com). Zadajte webovú adresu zo správy do prehliadača - neklikajte na žiadne odkazy v podozrivom e-maile
 • Pokiaľ je to možné, porozprávajte sa so zástupcom dodávateľa telefonicky tak, že pred uskutočnením platieb bankovým prevodom vytočíte  telefónne číslo uvedené na overenej firemnej webovej stránke, aby ste potvrdili objednávku a potvrdili pokyny na bankový prevod.
 • Využívajte na nákup komponentov iba dodávateľov, ktorých legitímnosť je jednoducho overiteľná. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa dodávky komponentov, obráťte sa na zástupcu zákazníckeho servisu priamo na stránkach predajcu.
 • Komponenty nakupujte výhradne u overených a ak je to možné, tak tuzemských importérov, ktorí ručia za objednanú kvalitu a množstvo komponentov.

Organizácie, ale aj jednotlivci, ktorí vyhľadávajú komponenty pomocou Google, by mali zvážiť návštevu nasledujúcich webových stránok, ktoré sú považované za  mimoriadne vysoko rizikové:

www.accurate-chips.com
www.best-component.com
www.blueschip-store.com
www.bom-components.com
www.buy-components.com (aka www.buy-semiconductor.com)
www.chipsemiconductor.com
www.component-hk.com
www.components-center.com (aka www.components-shop.com)
www.components-chips.com
www.component-en.com
www.components-mart.com
www.components-store.com
www.elect-components.com
www.electronics-chips.com
www.electronics-compo.com
www.electronics-distributor.com
www.electronics-ic.com
www.electronic-stocks.com
www.electronics-stock.com
www.hk-electronics.com
www.i-components.com
www.i-semiconductors.com
www.ic-come.com
www.infinite-electronic.com
www.infinity-electronic.hk
www.key-chips.com
www.lcds-center.com
www.lcds-display.com (aka www.lcds-panels.com / www.lcds-screen.com)
www.lcd-source.com (aka www.lcd-stock.com)
www.micro-semiconductor.com
www.newjerseycomponents.com
www.now-component.com
www.ocean-components.com
www.online-chip.com
www.part-stock.com
www.sourcing-electronics.com (aka www.sourcing-components.com)
www.stock-chip.com
www.usa-inventory.com

UPOZORNENIE: Niektoré z týchto stránok obsahujú škodlivý kód a/alebo obsah.

Faktúry, prijaté ako odpoveď na objednávky zadané prostredníctvom týchto webových stránok majú uvedené meno príjemcu a banku, ale nemajú nič spoločné s legitímnou spoločnosťou.

Indikátory rizika

 • Tieto webové stránky akceptujú iba platbu vopred. Po zaplatení sa komunikácia zastaví a tovar nebude nikdy doručený. Neposkytujte platby vopred organizáciám, ktoré odmietajú používať alternatívne spôsoby platby, ako je kreditná karta, Pay Pal alebo zálohová platba, alebo ktoré inak odmietajú poskytnúť overiteľné obchodné referencie o sebe.
 • Vlastníci týchto stránok často investujú nemalé prostriedky do nakupu reklamy Google. Ak zadáte do Googlu typ komponentu, je preto značne pravdepodobné, že sa podvodná stránka objaví na prvej, alebo druhej stránke vašich výsledkov vyhľadávania Google.
 • Stránky často krát nemajú platný, alebo žiadny SSL certifikát a nápadne pripomínajú lacný "krabicový" eshop, než profesionálne riešenie.
 • Stránky nepravdivo tvrdia, že sú autorizovanými distribútormi hlavných značiek polovodičov.
 • Stránky nepravdivo tvrdia, že sú členmi ECIA.
 • Stránky majú takmer identický popis a vzhľad a v niektorých prípadoch sú zrkadlovou kópiou jedna druhej.
 • Zastarané a ťažko dostupné komponenty sú často označené ako "na sklade", alebo s čoskorím naskladnením s možnosťou predobjednávky za nižšie ako sú reálne trhové ceny.


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

Webwiki Button