Výpočet dosahu VHF a UHF antény

Výpočet dosahu VHF a UHF antény
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  200 zobrazení
1
 3
Kalkulačky

Pomocou tohto nástroja môžete jednoducho vypočítať, ako ďaleko môžete vysielať  pomocou zvolenej dĺžky VHF, alebo UHF antény.

VHF (very high frequency) je názov pre rádiové frekvencie v rozsahu od 30 MHz do 300 MHz. Signály VHF sa používajú pre FM rádio, obojsmerné rádio, televízne vysielanie, AIS a ďalšie aplikácie.

UHF (ultra high frequency) je názov pre rádiové frekvencie v rozsahu od 300 MHz do 3 GHz (3 000 MHz). Signály UHF sa používajú na televízne vysielanie, mobilné telefóny, satelitnú komunikáciu, bezdrôtové siete LAN, zariadenia Bluetooth, obojsmerné vysielačky a iné aplikácie. Pozor, výsledok vzorca má viac menej iba informatívny charakter, nakoľko pri reálnom dosahu na dosah vplýva plno faktorov.

Výpočet je založený na vzorci : d = 4.12 * √h

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Karol pred 4 mesiacmi

Zdravím. Neviem ako sa prišlo na tento výpočet ale je to nepravda. Šírenie rádiových vĺn je treba chápať v tomto prípade, že nad 30 MHz sú to priamočiaro šírené vĺn teda záleží na priestore a odraze signálu. Ďalej záleží na polarizácií a móde. Väčšinou na spomínaných frekvenciách teda pásmach 2m. alebo 70 cm vysielajú rádioamatéri ako aj nadšenci vysielania na PMR a CB pásmach. Ale ak by platilo to čo vyrátal vzorec by sa v praxi musel diať zázrak. Ak som ten vzorec zle pochopil sa ospravedlňujem.

Elektrolab pred 4 mesiacmi

Zdravím vás Karol, samozrejme, že na šírenie vĺn vplýva mnoho faktorov, toto je vzorec, ktorý vychádza z ideálnych podmienok (teda laboratórnych)., Nakoľko neexistuje vzorec (aspoň o ňom neviem), ktorý by zohľadňoval vo výpočte všetky prirodzená premenné tak, ako sú v bežnej praxi prítomné.

Karol pred 4 mesiacmi

Presne ako píšete nie je možné vyrátať dosah vysielacej antény a je to oveľa zložitejšie. Len v skratke. Ak budete vysielať vo voľnom priestore tak aj na obyčajnú gumennú anténu k ručnej vysielačke spravíte spojenie na niekoľko stoviek km. v zastavanom priestore :-)

Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button