Výpočet hodnoty impedančného prispôsobenia pre sieť L, Pi a T

Výpočet hodnoty impedančného prispôsobenia pre sieť L, Pi a T
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  131 zobrazení
2
 0
Kalkulačky

Táto kalkulačka vám pomôže určiť správne hodnoty indukčnosti a kondenzátora v obvode impedančného prispôsobenia L, Pí a T. Požadované parametre sú frekvencia signálu, impedancia zdroja, kapacita a impedancia záťaže. Môžete tiež určiť, či bude obvod prepúšťať jednosmerný prúd alebo ho bude naopak blokovať. Vypočíta sa aj činiteľ kvality induktora. Impedančné ladiace obvody L,Pi a T je jedným z obvodov používaných na porovnanie impedancie medzi dvoma bodmi, zvyčajne zdrojom a záťažou. Obvod dostal svoj názov, pretože induktor a kondenzátor tvoria tvar písmena L, Pi a T (pozri schémy nižšie).

Prispôsobenie impedancie L. Obvod prispôsobenia impedancie L sa používa na prispôsobenie impedancie medzi dvoma bodmi, zvyčajne zdrojom a záťažou.

Prispôsobenie impedancie Pi. Obvod prispôsobenia impedancie Pi sa používa na prispôsobenie impedancie medzi dvoma bodmi, zvyčajne zdrojom a záťažou.

Prispôsobenie impedancie T. Obvod prispôsobenia impedancie T sa používa na prispôsobenie impedancie medzi dvoma bodmi, zvyčajne zdrojom a záťažou.

Impedančné prispôsobenie je v elektrotechnike dôležité, pretože umožňuje maximálny prenos výkonu medzi dvoma bodmi. Napríklad v telefónnych systémoch sa pomocou prispôsobenia impedancie dosahuje minimalizácia ozveny na diaľkových linkách. Telefónna hybridná cievka, pri ktorej sa dva vodiče zmenia na štyri vodiče, sa tiež dá dosiahnuť pomocou prispôsobenia.

V audio zosilňovačoch sa impedancie nezhodujú, pretože pre zosilňovače je typické, že ich výstupná impedancia je nižšia ako impedancia záťaže kvôli lepšiemu tlmeniu reproduktora. Ale pri výkonnejších zosilňovačoch, napríklad tých, ktoré používajú elektrónky, sa na dosiahnutie nízkej výstupnej impedancie používajú obvody na zmenu impedancie, aby sa výkon zosilňovača lepšie prispôsobil impedancii záťaže.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button