Výpočet hodnoty odporu nekonečnej odporovej siete

Výpočet hodnoty odporu nekonečnej odporovej siete
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  62 zobrazení
1
 0
Kalkulačky
   

Nekonečná odporová sieť pozostáva z nekonečného počtu rezistorov zapojených za sebou, pričom hodnoty odporov sú konštantné, ale vypočítané tak, aby vytvárali zaujímavé matematické vlastnosti. Jedným z najčastejších typov nekonečných odporových sietí je známa ako "nekonečný rezistorový delič". Tento typ siete sa používa na modelovanie rôznych fyzikálnych javov, napríklad difúzie tepla alebo elektrického prúdu v kryštáloch.

Nasledujúci vzorec predstavuje celkový odpor RAB nekonečnej odporovej siete:

RAB=R12(1+1+4R2R1)R_{AB} = \frac{R_1}{2}\left(1 + \sqrt{1 + \frac{4R_2}{R_1}}\rig

Kde:

  • RAB je celkový odpor nekonečnej odporovej siete medzi bodmi A a B.
  • R1 je hodnota prvého rezistora v sieti.
  • R2 je hodnota nasledujúcich rezistorov v sieti, pričom každý ďalší rezistor má hodnotu, ktorá je určená pomerom k hodnote R1.

Tento vzorec vychádza zo série nekonečných rezistorov R1 a R2, pričom každý nasledujúci rezistor R2 má hodnotu, ktorá je určená pomerom R2 ku R1.

Ako funguje výpočet ?

Vzorec vychádza zo série rezistorov, pričom hodnoty rezistorov sú vzájomne prepojené. Každý nasledujúci rezistor R2 má hodnotu, ktorá je určená podľa pomeru R2 ku R1. Celkový odpor RAB sa potom vypočíta pomocou tohto pomeru, pričom je zahrnutý aj výraz:

1+4R2R1\sqrt{1 + \frac{4R_2}{R_1}}

ktorý zohľadňuje vzájomnú interakciu medzi rezistormi.

Tento vzorec sa používa pri návrhu elektronických obvodov a modelovaní rôznych fyzikálnych javov. Zjednodušuje komplexné siete rezistorov do jediného ekvivalentného odporu, ktorý je potom ďalej využívaný pri analýze a návrhu. K výpočtu teraz môžete použiť kalkulačku nižšie. Zadáte hodnoty rezistorov v ohmoch pre R1 a R2 a  zvolíte si počet krokov (kombinácií rezistorov R1 a R). Následne sa vykoná výpočet kliknutím na tlačidlo "Vypočítať" a celková hodnota odporu sa zobrazí pod ním a vykreslí sa graf. V prípade potreby ďalšieho výpočtu, znova obnovte stránku.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button