Výpočet napäťového deliča

Výpočet napäťového deliča
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  598 zobrazení
3
 0
Kalkulačky

Delič napätia je obvod, ktorý sa používa na vytvorenie napätia menšieho alebo rovného vstupnému napätiu. Pomocou tejto kalkulačky po dosadení potrebných údajov získate vo výsledku výstupné napätie deliča.

Ako zistiť výstupné napätie obvodu deliča

Obvod s deličom potenciálu je veľmi bežný obvod používaný v elektronike, kde je potrebné previesť vstupné napätie na iné napätie, ktoré je menšie ako ono. Tento obvod je veľmi užitočný pre všetky analógové obvody, kde sa vyžaduje premenlivé napätie, preto je dôležité pochopiť, ako tento obvod funguje a ako vypočítať hodnoty rezistorov.

Obvod deliča napätia je veľmi jednoduchý obvod pozostávajúci len z dvoch rezistorov (R1 a R2), ako je znázornené vyššie. Požadované výstupné napätie (Vout) možno získať cez rezistor R2.  Pomocou týchto dvoch rezistorov môžeme previesť vstupné napätie na ľubovoľné požadované výstupné napätie, pričom o tomto výstupnom napätí rozhoduje hodnota odporu R1 a R2. Vzorce na výpočet Vout sú uvedené nižšie. Výslednými hodnotami výpočtu sú : Napätie na R1, Napätie na R2, Prúd prechádzajúci deličom, Výkonová strata na rezistore R1, Výkonová strata na rezistore R2 a Celková strata,

Vout = (Vin x R2) / (R1 + R2)

Kde: Vout je výstupné napätie Vin je vstupné napätie a R1 je horný rezistor a R2 je spodný odpor

Poďakovanie za spoluprácu pri tvorbe tejto kalkulačky patrí : Rastislav Michálek

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button