Výpočet paralelného zapojenia rezistorov

Výpočet paralelného zapojenia rezistorov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  130 zobrazení
1
 0
Kalkulačky

Pomocou tejto kalkulačky jednoducho vypočítate ekvivalentný odpor až šiestich paralelne zapojených rezistorov a zároveň sa naučte, ako vypočítať paralelný odpor a vzorec pre paralelný odpor.

Ako vypočítať ekvivalentný odpor paralelne zapojených rezistorov

Ručný výpočet ekvivalentného odporu (Req) paralelne zapojených rezistorov  môže byť únavný a časovo zdĺhavý. Tento nástroj bol navrhnutý tak, aby vám pomohol rýchlo vypočítať ekvivalentný odpor až 6 paralelne zapojených rezistorov. Ak ho chcete použiť, stačí zadať počet paralelných rezistorov a hodnotu odporu pre každý z nich. Ak máte viac ako 6 rezistorov, jednoducho použite kalkulačku na určenie ekvivalentného odporu prvých 6 rezistorov a potom túto hodnotu vložte do R1 a do vstupných polí R2, R3, ..., R6 pridajte hodnoty pre R7, R8, ..., R11.

Pokiaľ si prajete výsledok konvertovať do iných jednotiek - KΩ, alebo MΩ, použite kalkulačku, ktorá je nižšie. Vložte hodnotu Ohm do poľa a vyberte konverznú jednotku. Následne sa vám zobrazí konvertovaná hodnota.

Aplikácie pre paralelné rezistory

Výsledkom paralelne zapojených rezistorov je vždy ekvivalentný odpor, ktorý je nižší ako odpor každého jednotlivého rezistora. Na druhej strane sériovo zapojené rezistory sú ekvivalentné jednému rezistoru, ktorého odpor je súčtom odporov jednotlivých rezistorov. Ak sa nad tým zamyslíte, nižší ekvivalentný odpor pre paralelné rezistory dáva zmysel. Ak na rezistor privediete napätie, pretečie určitý prúd. Ak pridáte ďalší rezistor paralelne k prvému, v podstate ste otvorili nový kanál, ktorým môže tiecť viac prúdu. Bez ohľadu na to, aký vysoký je odpor druhého rezistora, celkový prúd tečúci zo zdroja bude aspoň o niečo vyšší ako prúd prechádzajúci jedným rezistorom. A ak je celkový prúd vyšší, celkový ekvivalentný odpor musí byť nižší.

Viacero paralelných rezistorov sa často používa na vytvorenie menšieho efektívneho odporu, keď nemáte požadovanú hodnotu rezistora ľahko dostupnú. To je vhodné, keď potrebujete konkrétnu hodnotu odporu a nemáte vhodnú súčiastku ľahko dostupnú. Napríklad môžete ľahko vypočítať ekvivalentný odpor, keď máte dva rovnaké rezistory paralelne: je to polovica individuálneho odporu. Ak potrebujete približne 500 Ω, aby ste z LED obvodu získali požadovaný jas, môžete použiť dva paralelné rezistory s hodnotou 1 kΩ.

Použitie paralelných rezistorov vám tiež môže umožniť minimalizovať spotrebu energie každého jednotlivého rezistora v obvode. Predstavte si náš príklad LED obvodu pripojeného k napájaciemu zdroju 16 V s poklesom napätia 1 V na LED dióde. Jediný rezistor 500 Ω by spotreboval 450 mW (152 / 500). Ale pri paralelnom použití dvoch rezistorov 1 kΩ by sa spotreba jednotlivých rezistorov obmedzila na 225 mW, čo by umožnilo použitie štandardných rezistorov s príkonom 0,25 W.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button