Výpočet pre Ohmov zákon

Výpočet pre Ohmov zákon
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  2165 zobrazení
7
 0
Kalkulačky

Ohmov zákon hovorí, že prúd prechádzajúci vodičom medzi dvoma bodmi je priamo úmerný napätiu. Platí to pre mnohé materiály v širokom rozsahu napätí a prúdov, odporu a vodivosť elektronických súčiastok vyrobených z týchto materiálov zostávajú konštantné. Ohmov zákon platí pre obvody, ktoré obsahujú len odporové prvky (žiadne kondenzátory alebo induktory), bez ohľadu na to, či je riadiace napätie alebo prúd konštantný (jednosmerný) alebo časovo premenný (striedavý). Možno ho vyjadriť pomocou niekoľkých rovníc, zvyčajne všetkých troch spolu, ako je uvedené nižšie.

  1. Základným vzorcom pre výpočet je Napätie (U) = Prúd (I) x Odpor (R), tento vzorec je však modifikovateľný vzhľadom k veličine, ktorú chceme vypočítať.
  2. Druhá varianta ohmovho zákona vychádza zo vzorca  Prúd (I) = Napätie (U) / Odpor (R). Ako premenné vložte známe napätie vo voltoch (U) a odpor v ohmoch (Ω) . Výsledná hodnota bude prúd v ampéroch (A).
  3. Tretia varianta ohmovho zákona vychádza zo vzorca Odpor (R) = Napätie (U) / Prúd (I). Ako premenné vložíte známe napätie vo voltoch (U) prúd v ampéroch (A) a .Výsledná hodnota bude odpor v ohmoch (Ω).
  4. Štvrtá varianta vychádza zo vzorca Výkon (P) = Napätie (U) x Prúd (I) a slúži pre výpočet výkonu. Ako premenné vložíte známe napätie vo voltoch (U) prúd v ampéroch (A) a .Výsledná hodnota bude výkon vo wattoch (P).

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button