Výpočet predpokladanej životnosti kondenzátora na základe teploty, zaťaženia a typu kondenzátora

Výpočet predpokladanej životnosti kondenzátora na základe teploty, zaťaženia a typu kondenzátora
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  93 zobrazení
2
 0
Kalkulačky
   

Táto kalkulačka životnosti kondenzátora je užitočným nástrojom pre inžinierov, technikov a odborníkov v oblasti elektroniky a elektrotechniky. Jej hlavným cieľom je poskytnúť presnejší odhad životnosti elektrolytických kondenzátorov v závislosti od rôznych premenných. Kalkulačka je vhodná pre situácie, kde je potrebné určiť, ako dlho bude elektrolytický kondenzátor fungovať za určitých prevádzkových podmienok. Tieto informácie sú dôležité pri návrhu elektronických zariadení a systémov, aby sa zabezpečila ich spoľahlivosť a dlhá životnosť.

Hlavné zadávané hodnoty a význam jednotlivých políčok v kalkulačke:

  1. Minimálna Teplota a Maximálna Teplota (°C): Tieto hodnoty určujú rozsah teplôt, v ktorom sa očakáva prevádzka kondenzátora. Kalkulačka vygeneruje výsledky pre teploty v tomto rozsahu.
  2. Životnosť pri Referenčnej Teplote (hodiny): Táto hodnota predstavuje odhadovanú životnosť kondenzátora pri referenčnej teplote (často 25 °C). Výsledky kalkulačky sa budú pohybovať okolo tejto hodnoty.
  3. Zaťaženie Kondenzátora: Tu si môžete vybrať medzi dvomi typmi zaťaženia: kontinuálnou a pulznou prevádzkou. Pulzná prevádzka môže mať výrazný vplyv na životnosť kondenzátora a preto sa berie do úvahy pri výpočte.
  4. Typ Kondenzátora: Môžete vybrať medzi rôznymi typmi kondenzátorov, ako sú hliníkové, tantalové a keramické. Každý typ má iné parametre a charakteristiky, ktoré ovplyvňujú jeho životnosť.

Vzorec výpočtu

Životnosť kondenzátora = Životnosť pri Referenčnej Teplote * exp((Ea / (k * koeficient zaťaženia)) * ((1 / (aktálna teplota + 273)) - (1 / (referenčná teplota + 273))))

Kde:

  • Životnosť pri Referenčnej Teplote je hodnota, ktorú nájdete v datasheete komponentu.
  • Ea je energetický koeficient pre daný typ kondenzátora (0.08 pre hliníkový, 0.1 pre tantalový, 0.05 pre keramický).
  • k je Boltzmannova konštanta (8.617333262145e-5).
  • koeficient zaťaženia je 0.5 pre pulznú prevádzku a 1 pre kontinuálnu prevádzku.
  • aktuálna teplota je aktuálna teplota, pri ktorej sa vypočítava životnosť kondenzátora.
  • referenčná teplota je referenčná teplota, ktorá je zvyčajne 25 °C.

Tento textový zápis reprezentuje vzorecna základe ktorého sa prevádza výpočet v kalkulačke a zahrnuje všetky premenné, ktoré sa používajú na výpočet predpokladanej životnosti kondenzátora. Výsledky sú prezentované pomocou grafu, kde na horizontálnej osi je teplota a na vertikálnej osi je predpokladaná životnosť v hodinách. Graf taktiež zobrazuje bezpečnú oblasť teplôt, v ktorej je kondenzátor považovaný za bezpečný na základe vypočítanej životnosti.

Kombinácia týchto parametrov umožňuje užívateľovi získať lepšie porozumenie očakávanej životnosti kondenzátora v rôznych prevádzkových scenároch a teplotných podmienkach. Kalkulačka poskytuje dôležité informácie pre navrhovanie a inžinierske rozhodnutia týkajúce sa použitia kondenzátorov v elektronických systémoch.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button