Výpočet prevodového pomeru remenice

Výpočet prevodového pomeru remenice
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  1377 zobrazení
1
 0
Kalkulačky
   

Tento výpočet slúži na výpočet vzťahu medzi priemermi a rýchlosťami dvoch súkolí alebo bubnov, ktoré sú spojené pomocou pásu alebo remeňa. Pomáha určiť, ako sa zmena priemerov súkolia bude prejavovať na rýchlostiach otáčania týchto súkolesí.

Vzorec výpočtu

Vzťah pre pomer priemerov (pomer):

Pomer otáčok = Priemer prvej remenice / Priemer druhej remenice

Vzťah na výpočet rýchlosti druhého súkolia (rýchlosť 2):

Rýchlosť otáčania druhej remenice = Rýchlosť otáčania prvej remenice / Pomer otáčok

Teória za týmto výpočtom spočíva v tom, že keď máme dve súkolia spojené pásmi alebo remeňmi, môžeme pomocou pomeru priemerov určiť, aký bude pomer ich otáčok (rýchlostí).

Príklad použitia

Predstavme si, že máme dve súkolia. Prvé súkolie má priemer 100 mm a otáčky (rýchlosť) 1000 ot/min. Chceme zistiť rýchlosť druhého súkolia, ktoré je spojené s prvým súkolesím pomocou remeňa.

  1. Zadáme priemer prvého súkolia (100 mm), priemer druhého súkolia (alebo si môžeme zadať, aký priemer druhého súkolia chceme) a rýchlosť prvého súkolia (1000 ot/min).
  2. Po stlačení tlačidla "Vypočítať" použijeme vzťah pre pomer priemerov, aby sme získali pomer priemerov prvého a druhého súkolia. V tomto príklade by pomer priemerov mohol byť napríklad 2, čo znamená, že druhé súkolie má dvojnásobný priemer ako prvé súkolie.
  3. Potom použijeme vzťah na výpočet rýchlosti druhého súkolia na základe rýchlosti prvého súkolia a pomeru priemerov. V tomto príklade by rýchlosť druhého súkolia mohla byť 500 ot/min.

Týmto spôsobom môžeme vypočítať rýchlosti a priemery súkolia, čo je užitočné pri návrhu zariadenia s pohyblivými časťami, ako sú prevodovky, dopravníky a ďalšie.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button