Výpočet prúdu cievky a jej maximálneho výkonu

Výpočet prúdu cievky a jej maximálneho výkonu
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  240 zobrazení
3
 0
Kalkulačky

Cievky používané v spínaných napájacích zdrojoch a v topológiách buck alebo boost sú zvyčajne riadené napäťovými impulzmi. Ak je napätie na cievke konštantné, jeho prúd sa lineárne zvyšuje ako rampa v závislosti od času. Teda čím dlhší je čas impulzu, tým vyšší okamžitý prúd dosiahne.

Ipk =  V * Ton / L

Napríklad, za predpokladu nulového počiatočného prúdu, ak na 1mH indukčnosť pôsobí napätie o veľkosti 10V počas 1ms, potom po 1 ms bude prúd:

Ipk = 10V * 1ms / 1mH = 10A

Vidíme teda, že prúd môže v typickej cievky rýchlo stúpať.

Keďže výkonové cievky používajú nejaký materiál jadra na zvýšenie svojej indukčnosti oproti obyčajnej vzduchovej cievke, väčšina cievok a tranzistorov sa nasýti, ak prúd prekročí menovitý saturačný prúd. Nasýtenie je bod, v ktorom jadro zmizne a vyzerá ako "vzduch". Keďže vzduchové cievky majú nižšiu indukčnosť, (koniec koncov preto sa používa jadro) indukčnosť prudko klesne a prúd primerane vystrelí nahor, ako vyplýva z rovnice uvedenej vyššie. Prúd, ktorý nekontrolovateľne stúpa, má tendenciu spáliť MOSFETy. V skutočnosti, ak riadite cievku s MOSFETom a ten sa poškodí, potom je to pravdepodobne problém nasýtenia, ktorý sa dá vyriešiť použitím cievky s vyššou špecifikáciou nasýtenia.

Otázky teda vznikajú, ak používate cievku a tá je napájaná v diskontinuálnom režime, t. j. prúd sa úplne vybije pri každom cykle: Aký je maximálny čas zapnutia, ktorý by ste mali použiť? Aký veľký výkon sa prenáša na cievku?

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button