Výpočet reakcie reproduktora na interferencie s okolitými stenami a povrchmi

Výpočet reakcie reproduktora na interferencie s okolitými stenami a povrchmi
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  214 zobrazení
2
 0
Kalkulačky
   

SBIR (Speaker Boundary Interference Response) - tento termín opisuje, ako blízkosť reproduktora k pevnej hranici (stena/strop/podlaha) zmení odozvu, najmä v nízkych frekvenciách. Je to niečo, čomu veľa ľudí nerozumie a ani to neberie do úvahy pri plánovaní miestnosti.

SBIR (Speaker Boundary Interference Response) je akustický fenomén, ktorý sa prejavuje v miestnostiach, kde reproduktorový systém (napr. reproduktory, subwoofery, zosilňovače) je umiestnený blízko steny, stropu alebo podlahy. Tento efekt môže spôsobiť deformáciu zvuku a zhoršenie jeho kvality. Vplyv SBIR sa prejavuje v rôznych frekvenčných oblastiach, pričom jeho intenzita závisí od vzdialenosti reproduktora od steny, materiálu a tvaru steny a od kvality reproduktorového systému.

Aby sa minimalizoval vplyv SBIR na kvalitu zvuku, existuje niekoľko techník a metód, ktoré môžu byť použité:

 1. Výber správneho miesta pre umiestnenie reproduktorového systému - ideálne by malo byť umiestnenie reproduktorov tak, aby sa minimalizovala ich blízkosť ku stenám.
 2. Použitie basových pascí (angl. bass traps) - tieto sú zvyčajne umiestnené v rohoch miestnosti a pomáhajú eliminovať rezonancie a odrazy basov v miestnosti.
 3. Použitie špeciálnych difuzérov - tieto pomáhajú rovnomerne rozptyľovať zvuk po celej miestnosti a minimalizovať SBIR.
 4. Použitie korekčných EQ filtrov - tieto pomáhajú eliminovať SBIR v digitálnom domácom kine alebo v nahrávacom štúdiu.
 5. Výber správneho reproduktorového systému - reproduktorový systém by mal byť navrhnutý tak, aby minimalizoval vplyv SBIR a poskytoval kvalitný zvuk aj v ťažkých akustických podmienkach.

Všetky tieto techniky a metódy majú svoje výhody a nevýhody a ich použitie závisí od konkrétnych podmienok a potrieb miestnosti.

Teória výpočtu

Existuje niekoľko spôsobov výpočtu SBIR, ale jedným z najbežnejších spôsobov je použitie frekvenčnej charakteristiky a amplitúdovej charakteristiky reproduktora v spojení s geometriou miestnosti. Postupujeme nasledovne:

 1. Zmerajte frekvenčnú charakteristiku reproduktora v ideálnej miestnosti, kde nie sú žiadne odrazy od stien, podlahy alebo stropu.
 2. V miestnosti, kde bude reproduktor umiestnený, zmerajte frekvenčnú charakteristiku reproduktora pri vzdialenosti od steny alebo stien, ktoré chcete testovať.
 3. Porovnajte frekvenčné charakteristiky z krokov 1 a 2 a určite rozdiely. Tieto rozdiely predstavujú SBIR.
 4. Vypočítajte amplitúdovú charakteristiku reproduktora vzhľadom na polohu miestnosti. Toto sa dá urobiť vypočítaním odrazových časov a úrovne odrazu od každej steny, podlahy a stropu a následným sčítaním týchto odrazov a úrovňou priamočiarej cesty.
 5. Kombinujte amplitúdovú charakteristiku z kroku 4 s frekvenčnou charakteristikou z krokov 1 a 2 a vypočítajte konečnú frekvenčnú odozvu reproduktora v miestnosti.

Je dôležité poznamenať, že vypočítanie SBIR je zložitý proces a závisí od mnohých faktorov, vrátane veľkosti miestnosti, geometrie, materiálov použitých na stenách, podlahe a stropoch, ako aj umiestnenia reproduktora v miestnosti. Pre presnejšie výsledky by mal byť tento postup vykonaný kvalifikovaným technikom a v prostredí, ktoré simuluje reálne podmienky miestnosti.

Pri výpočte SBIR môžeme použiť niekoľko matematických vzťahov. Niektoré základné vzťahy sú:

 1. Vzťah pre výpočet vzdialenosti medzi stenou a reproduktorom:

  d = (h2 + (x - y)2)

  kde d je vzdialenosť medzi stenou a reproduktorom, h je výška reproduktora, x je vzdialenosť reproduktora od steny a y je výška steny.

 2. Vzťah pre výpočet času oneskorenia odrazeného signálu:

  t = 2d/c

  kde t je čas oneskorenia, d je vzdialenosť medzi stenou a reproduktorom a c je rýchlosť zvuku v miestnosti.

 3. Vzťah pre výpočet amplitúdy odrazeného signálu:

  Ar = (S * R * cos(Θ)) / (4 * π * d2)

  kde Ar je amplitúda odrazeného signálu, S je plocha steny, R je koeficient odrazu steny, Θ ( theta) je uhol odrazu a d je vzdialenosť medzi stenou a reproduktorom.

 4. Vzťah pre výpočet celkovej amplitúdy zvuku:

  A = Ap + Ar

  kde A je celková amplitúda zvuku, Ap je amplitúda priamočiarej cesty a Ar je amplitúda odrazeného signálu.

 5. Vzťah pre výpočet fázového posunu medzi priamočiarou cestou a odrazom:

  delta(φ) = -2 * π * f * t

  kde delta(φ) je fázový posun, f je frekvencia a t je čas oneskorenia.

Tieto vzťahy sa používajú na výpočet SBIR a pomáhajú nám pochopiť, ako vplyvajú rôzne faktory na kvalitu zvuku v miestnosti.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button