Výpočet veľkosti reproduktorovej skrine typu Transmission Line

Výpočet veľkosti reproduktorovej skrine typu Transmission Line
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  196 zobrazení
4
 0
Kalkulačky
   

Tento typ reproduktorovej skrine navrhli v októbri 1965 Dr. A.R. Bailey a A.H. Radford a predstavili ho v časopise Wireless World. V článku sa postulovalo, že energia zo zadnej časti reproduktorovej jednotky by mohla byť v podstate absorbovaná bez toho, aby došlo k tlmeniu pohybu kužeľa alebo k prekrývaniu vnútorných odrazov a rezonancie, takže Bailey a Radford uvažovali, že zadná vlna by mohla byť vedená dlhou rúrkou. Ak by bola akustická energia pohltená, nebola by k dispozícii na vyvolanie rezonancie. Rúrka dostatočnej dĺžky by mohla byť zúžená a vypchatá tak, aby strata enegie bola takmer úplná, čím by sa minimalizoval výstup z otvoreného konca. Nebol stanovený žiadny všeobecný konsenzus o ideálnom zúžení (rozširujúcom sa, rovnomernom priereze alebo kontaktnom).

Na rozdiel od odvetraných reproduktorových systémov sú prenosové vedenia navrhnuté tak, aby absorbovali väčšinu energie vyžarovanej zo zadnej časti reproduktora, a ak sú vhodne tlmené, vedenie netvorí ladený systém. Prenosové vedenia uzavretého typu majú zvyčajne zanedbateľný akustický výstup zo skrine okrem reproduktora. Otvorené vedenia využívajú efekt dolnopriepustného filtra vedenia a výsledná energia nízkych basov sa objavuje na posilnenie výstupu z reproduktora pri nízkych frekvenciách. Dobre navrhnuté skrinky prenosových vedení majú hladké impedančné krivky, pravdepodobne z dôvodu absencie frekvenčne špecifických rezonancií, ale nízku účinnosť.

Reproduktorová skriňa typu Transmission Line (často označovaná ako TL, alebo TML) je špeciálny typ reproduktorovej skrine, ktorý využíva dlhú dutinu na zvýšenie basového výkonu a zlepšenie celkového zvukového prejavu. Táto skriňa je navrhnutá tak, aby umožnila zvukovému tlaku z reproduktora prechádzať cez kanál, ktorý sa postupne zúžuje a zväčšuje, aby sa vytvorila akustická labyrintová cesta, ktorá tlmi určité frekvencie a zvyšuje tým basovú odpoveď reproduktora. Tento proces pomáha eliminovať resonancie a vylepšuje výkon reproduktora v oblasti nízkych frekvencií.

Výsledkom je preto hlbší, bohatší a presnejší basový prejav, ktorý je často oveľa čistejší a vyváženejší ako v prípade iných typov reproduktorových skríň. Tento typ skrine sa používa hlavne v kvalitných reproduktorových systémoch a zabezpečuje vynikajúcu kvalitu zvuku..

Výhody a nevýhody systému Transmission Line

Systém Transmission Line (TL) predstavuje jeden z typov konštrukcie reproduktorových skríň, ktorý má svoje výhody aj nevýhody. Tu je zhrnutie niektorých z nich:

Výhody:

 • Výrazne lepšie kontroluje vibrácie vzduchu v porte, čo môže viesť k výrazne presnejšiemu, presnejšie definovanému a "suššiemu" zvuku. Tento efekt je vďaka špeciálnej akustickej návrhovej technike, ktorá umožňuje vytvorenie vlnovej trubice, ktorá spája reproduktor s otvormom v skrini.
 • Vysoká účinnosť a basová odpoveď, pretože zvuk je schopný voľne sa pohybovať po celej dĺžke portu, čo vedie k väčšiemu množstvu basového výstupu z menšieho reproduktora.
 • V porovnaní s mnohými inými typmi skríň môže mať prehľadnejšie a jednoduchšie dizajny a aj keď sú väčšie ako napríklad uzavreté skrine, v porovnaní s rovnako veľkými basreflexovými skriňami môžu byť relatívne kompaktné.

Nevýhody:

 • Väčšia zložitosť návrhu a výroby, ktorá môže viesť k vyšším nákladom na výrobu reproduktorovej skrine. Transmission Line skrine tiež vyžadujú presný akustický návrh, aby dosiahli najlepší výkon, takže ak nie sú správne navrhnuté, môžu mať horšie zvukové vlastnosti.
 • Vo všeobecnosti sa považujú za náročnejšie na ovládanie, pretože sú náchylné na "basovú nezrovnalosť", čo môže byť spôsobené nerovnováhou vo frekvenčnom rozsahu, keďže nezvládajú všetky frekvencie rovnako dobre. To vyžaduje starostlivé ladenie a nastavenie skrine pre optimálne zvukové výsledky.
 • V porovnaní s uzavretými skrinami môžu mať Transmission Line skrine vyššiu impedanciu, čo môže byť náročné na prevádzku pre niektoré zosilňovače.

Celkovo by mala byť voľba reproduktorovej skrine založená na preferenciách používateľa a konkrétnych potrebách, ako aj na pochopení výhod a nevýhod jednotlivých typov skríň a ich schopnosti splniť požiadavky daného systému a prostredia, v ktorom budú použité. Napríklad v malej miestnosti môže byť vhodnejšia menšia uzavretá skriňa, ktorá produkuje menej basu, ale s väčšou presnosťou, zatiaľ čo v priestrannej miestnosti môže byť lepšie použiť väčšiu skriňu typu Transmission Line, ktorá produkuje viac basu a zvuk sa môže rozšíriť po celej miestnosti.

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je kvalita samotného reproduktora. Väčšie skrine všeobecne vyžadujú väčšie reproduktory, aby mohli dosiahnuť vyššiu úroveň basu. Ak je reproduktor nízkej kvality alebo má obmedzenú frekvenčnú odpoveď, môže to viesť k horším výsledkom, bez ohľadu na typ skrine.

Celkovo je pre dosiahnutie najlepšieho zvuku dôležité zvážiť rôzne faktory a skúsiť rôzne typy skríň a reproduktorov v konkrétnom prostredí, aby sa zistilo, ktorý typ skrine a reproduktora najlepšie vyhovuje daným požiadavkám.

Frekvenčná charakteristika Transmission Line skrine

Frekvenčná charakteristika Transmission Line skrine je zvyčajne charakterizovaná tým, že má hlavný akustický rezonančný bod v nižších frekvenčných pásmach, ktorý sa nachádza pod rezonančnou frekvenciou reproduktora (Fs). Tento hlavný rezonančný bod je spôsobený dĺžkou a geometriou portu v skrini, ktorá je navrhnutá tak, aby fungovala ako akustický vodič pre reprodukovaný zvuk. Vplyvom tohto rezonančného bodu má Transmission Line skriňa obvykle zvýšené množstvo basových frekvencií v porovnaní s uzavretou alebo bass-reflexovou skriňou.

Frekvenčná charakteristika Transmission Line skrine závisí od viacerých faktorov, vrátane dĺžky a tvaru trubice, materiálov použitých na výrobu skrine a umiestnenia reproduktora v skrini. Správne navrhnutá Transmission Line skriňa môže mať rovnomernú frekvenčnú charakteristiku s pevnými basovými frekvenciami a vynikajúcou presnosťou zvuku.

Postup výpočtu

Výpočet veľkosti reproduktorovej skrine typu Transmission Line sa môže líšiť v závislosti od použitého návrhu a požadovanej výkonnosti, ale vo všeobecnosti môže byť určený nasledovnými krokmi:

 1. Určite rezonančnú frekvenciu fs reproduktora a efektívnu vyžarovaciu plochu piestu Sd v cm2.
 2. Vypočítajte dĺžku portu reproduktorovej skrine pomocou nasledujúceho vzorca: L = 0,25 * vlnová dĺžka, kde vlnová dĺžka sa rovná rýchlosti zvuku v metrech za sekundu (v priemere 343 m/s) delenej rezonančnou frekvenciou fs v Hz.
 3. Vypočítajte obsah plochy prierezu reproduktorovej skrine pomocou vzorca: A = Sd * 2,5. Tento krok zabezpečí, aby bol reproduktor usadený v dostatočne širokej časti portu.
 4. Vypočítajte hĺbku montáže reproduktora do portu skrine pomocou vzorca: H = L / 2 - 1/3 * d, kde d je priemer reproduktora.
 5. Vypočítajte celkovú dĺžku portu pre reproduktorovu skriňu pomocou vzorca: TL = L + H.

Poznámka: Výpočty reproduktorových skríň môžu byť zložité a závisia od mnohých faktorov, ako napríklad akustického návrhu a typu reproduktora, takže je vhodné sa obrátiť na skúseného odborníka pre získanie čo najlepších výsledkov. Pre základný prepočet je určená kalkulačka nižšie. Stačí ak vložíte základné známe údaje a zvyšné údaje sa dopočítajú. Berte však prosím na vedomie, že takéto výpočty sú iba orientačné, no poskytujú pomerne dobrý prehľad o výslednom tvare reproduktorovej skrine.

Vložte rezonančnú frekvenciu fs v Hz, údaj o efektívnej vyžarovacej ploche piestu Sd v cm2 a vnútornú šírku skrinky v mm. Kliknite na tlačidlo "Vypočítaj veľkosť skrine" a vykoná sa výpočet. Výsledky budú následne zobrazené v patričných poliach nižšie.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button