Fórum ElektroLab.eu

Windows 98 dnes oslavuje 22 rokov. Ako prvý priniesol Windows Update

Windows 98 dnes oslavuje 22 rokov. Ako prvý priniesol Windows Update
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  93 zobrazení
0
 0
Zaujímavosti

Systém si vystačil len s pár megabajtmi operačnej pamäte.

Dnes je to presne 22 rokov, čo spoločnosť Microsoft sprístupnila verejnosti svoj operačný systém Windows 98. Nešlo o veľký krok vpred v porovnaní s predchodcom, napriek tomu sa však vtedajšia novinka dočkala pozitívnych hodnotení od používateľov.

Windows 98 predstavoval nasledovníka Windows 95. Oba systémy si ale boli do veľkej miery podobné. Windows 98 priniesol najmä kozmetické zmeny zlepšujúce používateľský zážitok, niekoľko vylepšení sa ale našlo aj „pod kapotou“.

Microsoftu spôsobil nezabudnutý trapas

Mnohým sa systém dodnes spája predovšetkým s trapasom pri jeho prezentácii. Microsoft chcel pred spustením jeho predaja najprv demonštrovať vtedajšiu novinku s názvom „Plug and Play“. Ide o pripojenie externého zariadenia a jeho používanie bez nutnosti reštartovať počítač, ktoré je dnes samozrejmosťou.

Windows 98 mal byť v tomto ohľade revolučný. Počas prezentácie s beta verziou systému sa však niečo pokazilo. Windows 98 namiesto správy o úspešnom pripojení zobrazil známu „modrú obrazovku smrti“, na čo publikom zareagovalo výbuchom smiechu.

Podrobnejšie informácie a dobový záznam z nepodarenej prezentácie nájdete v samostatnom článku.

Priniesol jednoduché aktualizácie

Okrem toho ale bol Windows 98 napríklad prvým systémom z rodiny od Microsoftu, ktorý na trh prišiel s podporou DVD mechaník. Podporoval pripojenie viacerých monitorov, súčasne až deviatich. Každý však musel mať vlastnú PCI grafickú kartu. Na svet v neposlednom rade priniesol nástroje ako Čistenie disku či Windows Update, ktoré sú odvtedy v softvéri z Redmondu štandardom.

Operačný systém mal na dnešné pomery naozaj minimálne systémové požiadavky. Oficiálne si vystačil so 66MHz procesorom Intel 80486, 16 MB operačnej pamäte a menej ako 200 MB miesta na disku.

Zaujímavosťou je, že Windows 98 bol dostupný aj v špeciálnej edícii, ktorá sa inštalovala pomocou diskiet. Ako demonštroval jeden z nadšencov, inštalácia si v takom prípade vyžiada 39 3,5-palcových diskiet. Celý proces spolu s krátkou ukážkou systému zdokumentoval na viac ako 2-hodinovom videu na YouTube.

Zdroj : zive.skPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis