Zomrel otec modernej Wi-Fi

Zomrel otec modernej Wi-Fi
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  215 zobrazení
2
 0
História elektroniky

Vo veku 88 rokov zomrel Norman Abramson, otec moderných bezdrôtových sietí. Jeho projekt ALOHAnet slúžil ako základ pre siete Wi-Fi.

Abramsonov tím postgraduálnych študentov a fakulta, ktorú viedol, boli zodpovední za vytvorenie ranej bezdrôtovej siete ALOHAnet, ktorej inovatívne techniky sa dodnes používajú v moderných satelitných, telefónnych a počítačových sieťach. Abramson študoval na Harvarde, kde získal magisterský titul na UCLA a doktorát zo Stanfordu. Čiastočne ho priťahoval Havaj kvôli jeho láske k surfovaniu. V roku 1966 nastúpil na fakultnú pozíciu na Vysokej škole inžinierstva na Havajskej Univerzite (HU) Mānoa. Predtým, ako po troch desaťročiach odišiel do dôchodku sa stal predsedom školského oddelenia informácií a počítačových vied.

Havaj pomohol pomenovať Abramsonov kľúčový projekt: ALOHAnet, ktorý vytvorili Abramson a jeho spolupracovník Franklin Kuo počas výučby na Havajskej Univerzite (HU). Rovnako ako drôtový ARPAnet, ktorý slúžil ako základ pre internet, bol aj ALOHAnet navrhnutý ako systém na pripojenie HU k iným univerzitám za účelom zdieľania výskumu. Jeho systém doručoval pakety dát cez rádiové kanály efektívnejšie, pretože sa nemusel plánovať prenos. Ak nebol prijatý dátový paket, bol odoslaný znova. Niektoré z myšlienok, ktoré vznikli v projekte ALOHAnet sa naďalej využívajú pri vývoji Wi-Fi a Ethernetu.

Zdroj: TheVerge

 

Become a Patron!Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button