Zomrel otec modernej Wi-Fi

Zomrel otec modernej Wi-Fi
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  179 zobrazení
2
 0
História elektroniky

Vo veku 88 rokov zomrel Norman Abramson, otec moderných bezdrôtových sietí. Jeho projekt ALOHAnet slúžil ako základ pre siete Wi-Fi.

Abramsonov tím postgraduálnych študentov a fakulta, ktorú viedol, boli zodpovední za vytvorenie ranej bezdrôtovej siete ALOHAnet, ktorej inovatívne techniky sa dodnes používajú v moderných satelitných, telefónnych a počítačových sieťach. Abramson študoval na Harvarde, kde získal magisterský titul na UCLA a doktorát zo Stanfordu. Čiastočne ho priťahoval Havaj kvôli jeho láske k surfovaniu. V roku 1966 nastúpil na fakultnú pozíciu na Vysokej škole inžinierstva na Havajskej Univerzite (HU) Mānoa. Predtým, ako po troch desaťročiach odišiel do dôchodku sa stal predsedom školského oddelenia informácií a počítačových vied.

Havaj pomohol pomenovať Abramsonov kľúčový projekt: ALOHAnet, ktorý vytvorili Abramson a jeho spolupracovník Franklin Kuo počas výučby na Havajskej Univerzite (HU). Rovnako ako drôtový ARPAnet, ktorý slúžil ako základ pre internet, bol aj ALOHAnet navrhnutý ako systém na pripojenie HU k iným univerzitám za účelom zdieľania výskumu. Jeho systém doručoval pakety dát cez rádiové kanály efektívnejšie, pretože sa nemusel plánovať prenos. Ak nebol prijatý dátový paket, bol odoslaný znova. Niektoré z myšlienok, ktoré vznikli v projekte ALOHAnet sa naďalej využívajú pri vývoji Wi-Fi a Ethernetu.

Zdroj: TheVerge

 

Become a Patron!Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis