Funkčný generátor UNI-T - UTG9005C-II

Funkčný generátor UNI-T - UTG9005C-II
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  259 zobrazení
0
 0
Recenzie meracej techniky

S cenou okolo 170 € (september 2020) je UTG9005C-II veľmi zaujímavým stolovým funkčným generátorom zo stajne Uni-Trend (UNI-T). Zariadenie generuje výstupné signály až do 5 MHz s rozlíšením 14 bitov a vzorkovacou rýchlosťou 125 MSa / s.

Úvod k modelu UTG9005C-II

Vlastnosti UTG9005C-II
Tento generátor funkcií s rozmermi 235 mm x 110 mm x 310 mm a hmotnosťou 2,8 kg nie je žiadnym orezávatkom, ale typickým stolovým zariadením. Ako ukazuje fotografia nižšie, osem rohov zariadenia je opatrených robustnými gumenými "nárazníkmi", pod ktorými je osem skrutiek, ktoré spájajú tri časti krytu do jedného celku. Šedý kryt je vyrobený z kovu, predná a zadná doska z plastu. Rukoväť na prenášanie môžete zložiť na jedno kliknutie.

 

UTG9005C-II si môžte zakúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Aliexpress)

 

Prečo toto zariadenie

Ak budete hľadať "generátor funkcií" cez Google, nájdete desiatky zariadení v cenovom rozpätí od cca 10€ až do 200,00 €. Možno sa pýtate, prečo som si vybral UTG9005C-II na test. Mám na to niekoľko dôvodov:

  1. UTG9005C-II je cenovo zaujímavý stolový generátor funkcií.
  2. Aj keď sa jedná o čínske zariadenie nie je to zas až taký lacný šmejd.
  3. Zaujalo ma veľké množstvo tlačidiel, nie menej ako 41, pomocou ktorých rýchlo nastavíte každú funkciu a množstvo ďalších pomocou kombinácie klávesov.
  4. Pomocou tohto generátora môžete nastaviť výstupné napätie nielen vo Vpeak-to-peak, ako je to zvykom u tohoto druhu digitálnych zariadení, ale aj v režime Veff. Pretože každý, kto sa vyzná tradične vyjadruje sínusové napätia v efektívnej hodnote, je to oveľa pohodlnejšie, ako keby ste museli neustále prevádzať najvyššiu hodnotu.
  5. Zaujal ma aj druhý výstup, bohužiaľ skrytý na zadnej strane, ktorý dokáže dodať výkon 4 W do záťaže 8 Ω a má vnútornú impedanciu iba 2 Ω.

Celkovo dostatok dôvodov na to, aby som toto zariadenie otestoval.

Detail zadnej strany s BNC výstupom a USB konektorom.

 

Rozsah dodávky

UTG9005C-II sa štandardne dodáva v pevnej kartónovej škatuli s rukoväťou, ktorá obsahuje:

  • Generátor funkcií
  • 170 cm dlhý uzemnený sieťový kábel
  • 140 cm dlhý kábel USB-A na USB-B
  • 80 cm dlhý merací kábel  BNC / 2 x krokodíl svorka
  • 29-stranový anglický manuál. Softvér nie sú súčasťou dodávky, musíte si ho stiahnuť tu - klikni.

 

Dôležité upozornenie!

Tienenie konektorov BNC na prístroji je priamo spojené s uzemnením sieťovej zástrčky. Zem USB kábla (vrátane šasi počítača a monitora) je tiež spojená so zemou. Funkčný generátor preto nikdy nepripájajte k obvodu, ktorý nemá galvanické oddelenie od sieťového napätia! V takom prípade vždy použite oddeľovací transformátor.

 

Displej modelu UTG9005C-II

Zariadenie má farebný LCD displej "Enhanced Black Twisted Nematic" s rozmermi 11 cm x 4 cm. Na fotografii nižšie je zobrazené, čo sa dá na tomto displeji zobraziť. Displej je rozdelený na štyri časti so štyrmi riadkami, pričom každá zobrazuje údaje jedného dôležitého parametra výstupného signálu.