Nový prístup zvýši účinnosť solárnych článkov

Nový prístup zvýši účinnosť solárnych článkov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  172 zobrazení
2
 0
Výroba energie alternatívnym spôsobom

Výskumníci z Číny vyvinuli vysokoúčinné monolitické tandemové solárne články perovskit/čierny kremík TOPCon, ktoré zlepšujú stabilitu zariadenia a zvyšujú tak účinnosť premeny energie (PCE).

Monolitické tandemové solárne články perovskit/čierny kremík TOPCon

Bolo ťažké zlepšiť výkon solárnych článkov, pretože si vyžadovali obrovské investície a mali obmedzené možnosti zachytávania svetla. Tandemy perovskit/kremík ponúkli zvýšenie PCE solárnych článkov pri relatívne nízkych nákladoch. Preto výskumná skupina pod vedením profesora Ye Jichuna z Inštitútu materiálovej technológie a inžinierstva v Ningbo (NIMTE) Čínskej akadémie vied (CAS) vyvinula vysoko výkonné monolitické solárne články perovskit/čierny kremík (b-Si) s tunelovým oxidovým pasívnym kontaktom (TOPCon), ktoré umožnili dosiahnuť certifikovanú účinnosť premeny energie (PCE) 28,2 %.

Tento prvý monolitický tandemový solárny článok perovskit/Si je založený na priemyselne relevantnom b-Si so štruktúrami TOPCon. V kombinácii so štruktúrou TOPCon prispieva rekonštrukcia povrchu b-Si k vynikajúcemu kompromisu medzi vysokou úrovňou pasivácie povrchu a širokopásmovým zachytávaním svetla. Rekonštruovaná nanotextúra b-Si môže výrazne zvýšiť odolnosť voči vlhkosti a podporiť zmáčanie perovskitu. B-Si tiež usmerňuje vertikálne zarovnaný rast kryštálov perovskitu prostredníctvom efektu nanofinementu, čím znižuje rekombináciu nosičov a uľahčuje ich zber. Okrem toho b-Si znižuje napätie filmu, čím zlepšuje stabilitu zariadenia.

S napätím otvoreného obvodu 1,80 V, faktorom naplnenia 81,8 % a hustotou skratového prúdu 19,2 mA/cm2 dosahujú pripravené monolitické tandemové solárne články perovskit/b-Si TOPCon pozoruhodne vysokú certifikovanú hodnotu PCE 28,2 %, ktorá patrí k najvyšším doteraz uvádzaným hodnotám pre solárne články perovskit/Si s TOPCon alebo s dvojitou stranou Si.

Tento výskum pomôže pri vývoji a výrobe vysoko výkonných tandemových solárnych článkov s perovskitom/b-Si.

Zdroj : Cell

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button