Prvý Wi-Fi štandard dnes oslavuje 23 rokov. Veľkej popularite sa však netešil

Prvý Wi-Fi štandard dnes oslavuje 23 rokov. Veľkej popularite sa však netešil
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  180 zobrazení
0
 0
Počítače a výpočtová technika

Úspech špecifikácia zožala až po vylepšení na prelome tisícročí.

Na dnešný deň pripadá dôležité technologické výročie. 28. júna v roku 1997 totiž bola oficiálne uverejnená prvá verzia špecifikácie 802.11, ktorá sa postupom rokov a po niekoľkých vylepšeniach stala základom súčasných WiFi sietí. Dnes sú pripojenia založené na najnovšej verzii tejto špecifikácie rýchlejšie o niekoľko rádov.

Špecifikácia IEEE 802.11 nebola od začiatku navrhnutá len pre siete pracujúce na frekvencii 2,4 GHz. V pôvodnom návrhu z roku 1997 sa totiž rátalo aj s aplikáciou pri infračervenom (IR) prenose. Tá sa však na trhu neuchytila.

V rámci 802.11 boli dáta odosielané v „surovom“ stave, teda bez šifrovania. Možnosti prispôsobenia a úprav štandardu boli pre výrobcov tak rozsiahle, že zariadenia od rôznych firiem medzi sebou len zriedka vôbec dokázali komunikovať.

Podporované boli prenosy rýchlosťami 1 a 2 Mb/s (128 a 258 kB/s). Pre porovnanie, najnovšia verzia 802.11ax, známa skôr ako WiFi 6, ponúka teoreticky až 14 Gb/s (takmer 1,8 GB/s).

Nástupca prišiel rýchlo

Pôvodný štandard 802.11 hneď o dva roky nahradila revízia 802.11b. Stala sa omnoho populárnejšou ako predchodca a rozšírila sa na trhu. Mohol za to obrovský skok v prenosových rýchlostiach (na 11 Mb/s, teda 1,4 MB/s) a pokles cien hardvéru. Zariadenia podporujúce túto špecifikáciu na tom boli s kompatibilitou oveľa lepšie.

Štandard je od prvého uvedenia neustále vyvíjaný a okrem spomenutého vylepšenia 802.11b sa dočkal ďalších štyroch v praxi používaných iterácií – 802.11g, 802.11n (WiFi 4), 802.11ac (WiFi 5) a 802.11ax (WiFi 6). Okrem spomenutého 2,4GHz pásma už dnes WiFi siete štandardne využívajú aj 5GHz frekvencie.

Za zmienku ale stojí aj verzia 802.11ad, ktorá sa na trh dostala pod názvom WiGig. V praxi sa ale neuplatnila ako prostriedok na pripojenie k internetu. Výrobcovia z nej namiesto toho urobili technológiu, pomocou ktorej bolo možné vybrané laptopy dokovať úplne bezdrôtovo.

Zdroj : Zive.skPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button